Rozpoczynający się w czerwcu XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Leżajsku otrzyma z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego dofinansowanie w kwocie 90 tysięcy zł. Jest to porównywalna dotacja do zeszłorocznej edycji festiwalu, która była najwyższa w jego 27-letniej historii. Wielu melomanów nie może się doczekać, aż zabrzmią leżajskie organy (na zdjęciu).
Leżajski festiwal wpisany jest na stałe w kalendarz imprez kulturalnych zarówno regionu jak i całego kraju. Koncerty odbywają się w Bazylice OO. Bernardynów na znajdujących się tam bezcennych organach. Organy wraz z Bazyliką i Klasztorem zostały wpisane przez Prezydenta RP na listę Narodowych Pomników Historii. Koncerty gromadzą rzesze miłośników różnych gatunków muzyki – nie tylko poważnej. Corocznie organizatorzy zapraszają światowej sławy muzyków prezentujących najwyższy poziom artystyczny. Głównym celem Festiwalu jest promowanie i wspieranie twórczości artystycznej oraz popularyzacja muzyki organowej i kameralnej znanych kompozytorów.
XXVII Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej zainauguruje 15 czerwca o godz. 19.00 we wnętrzu Bazyliki recital organowy Michała Kocota, na który złożą się utwory D. Buxtehudego, L. Marchanda, W. A. Mozarta oraz J. S. Bacha. W części kameralnej wystąpi Orkiestra Kameralna Polskiego Radia „Amadeus”.
Także sobotni koncert (16 czerwca) będzie się składał z dwóch części. W pierwszej wystąpi duet organowy: Marek Stefański i Agnieszka Radwan – Stefańska w repertuarze złożonym z utworów G. Frescobaldiego, J. Pachelbela, J. S. Bacha i J. G. Walthera. W części kameralnej wystąpi znany akordeonista Marcin Wyrostek, laureat drugiej edycji programu „Mam Talent”, wykładowca Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.
Niedzielny koncert na scenie plenerowej przejdzie niewątpliwie do historii leżajskiego festiwalu. Na Placu Mariackim (w ogrodach bernardyńskich) wystąpi Orkiestra Symfoniczna im. Karola Namysłowskiego pod dyrekcją Tadeusza Wicherka z koncertem zatytułowanym „Boskie dźwięki – przez muzykę do Boga”. W trakcie koncertu usłyszymy najpiękniejsze dzieła muzyki filmowej o tematyce religijnej, m. In. Suita “Tryptyk Rzymski” – R.Rozmus, Historia Mojżesza – muz. z filmu Książę Egiptu – H.Zimmer, Suita z filmu “Ben Hur” – M.Rózsa, Modlitwa Esmeraldy z filmu “Dzwonnik z Notre Dam” – R.Cocciante i wiele innych.
W kolejnym dniu festiwalu (18 czerwca) powrócimy do barokowych wnętrz leżajskiego Sanktuarium, aby wysłuchać recitalu organowego prof. Józefa Serafina, dyrektora MFMOiK. W programie przewidziano utwory J. S. Bacha, F. Liszta, M. Sawy oraz Ave Maria wg Arcadelta. Ten czterodniowy muzyczny maraton zakończy występ Jerzego Zelnika w spektaklu poświęconym Janowi Pawłowi II, a będzie mu towarzyszył organista – improwizator Krzysztof Ostrowski.
Po tym koncercie festiwal powróci do dawnej, utartej formuły. W kolejne poniedziałkowe wieczory piękne barokowe brzmienie z leżajskich organów wydobędą światowej sławy artyści z kraju i z zagranicy, laureaci międzynarodowych konkursów i debiutanci: Dominik Łukaszewski, Rubin Abdullin (Rosja), Stefan Kiessling (Niemcy), Julian Gembalski, Roman Szlaużys, Roman Perucki, Hanna Dys. Organowe koncerty urozmaicą instrumentaliści oraz wokaliści, występujący wspólnie bądź we własnych recitalach: Krzysztof Jakowicz (skrzypce), Klaudiusz Baran (akordeon), Maria Perucka (skrzypce). Niewątpliwą atrakcją będzie występ Orkiestry kameralnej „Capella Thoruniensis” z Torunia z muzyką Mozarta oraz „Artephino Trio” w zróżnicowanym epokowo i stylistycznie repertuarze.