„Meandry ratownictwa – system to my!” – to hasło konferencji ratownictwa medycznego, którą już po raz czwarty organizuje Szpital Powiatowy im. PCK w Nisku. Konferencja odbędzie się 8 i 9 września w Ulanowie. A skierowana jest nie tylko do ratowników medycznych, pielęgniarek i lekarzy, ale też do studentów kierunków medycznych i wszystkich zainteresowanych tematyką medycyny ratunkowej.
– Podczas konferencji zajmiemy się wieloma istotnymi problemami, które dotyczą naszej codziennej pracy. Tematyka konferencji obejmować będzie kliniczne zagadnienia medycyny ratunkowej, tematy związane z funkcjonowaniem systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz kwestie bieżące. Spotkanie to będzie doskonałym miejscem do integracji naszego środowiska, poznania wyjątkowych ludzi oraz nawiązania bezcennych kontaktów – zachęca do udziału w konferencji ratownik medyczny Marcin Warchoł, który wspólnie z kierowniczką oddziału pomocy doraźnej Jadwigą Bielecką odpowiada za organizację konferencji.
O randze konferencji świadczy m.in. jej komitet naukowy, którego przewodniczącym jest podkarpacki konsultant ds. medycyny ratunkowej dr n. medycznych Marek Wojtaszek. W skład komitetu weszli także: specjalista w zakresie anestezjologii i intensywnej terapii, kierownik oddziału intensywnej terapii SPZZOZ w Nisku Stanisław Grzybowski, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa anestezjologicznego i intensywnej terapii dr n. o zdr. Dorota Ozga, prof. Uniwersytetu Rzeszowskiego dr hab. n. med. Bogumiła Wolszczuk – Gębicka z Zakładu Intensywnej Terapii i Toksykologii Klinicznej Katedry Ratownictwa Medycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz dr n. med. Beata Penar – Zadarko.
Podczas podzielonej na cztery bloki szkoleniowe i dwa bloki warsztatowe konferencji będzie mowa m.in. o leczeniu bólu urazowego, problemach z pacjentami pod wpływem alkoholu etylowego, zasadach leczenia udaru mózgu w ośrodkach udarowych w województwie podkarpackim, komunikacji interpersonalnej w trudnych przypadkach – pacjent agresywny, stres rodziny, zakończenie resuscytacji i obecności rodziny podczas resuscytacji. Poruszone zostaną też kwestie przymusu bezpośredniego w pracy ratownika medycznego oraz nowej jakości w ratownictwie, jaka daje nowy sprzęt i nowe spojrzenie na ratownictwo.
Konferencji towarzyszyć będzie sesja plakatowa, a na niej zagadnienia: próby samobójcze na terenie województwa podkarpackiego w latach 2012 – 2016, zasadność wezwań Zespołów Ratownictwa Medycznego do pacjentów pediatrycznych – analiza wyjazdów Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie, wiedza kobiet ciężarnych na temat wybranych stanów nagłych podczas ciąży oraz rola i zadania ratownictwa taktycznego w jednostkach wojskowych.
Szczegóły na http://pkrm-ulanow.pl/.