Ponad 4,5 tysiąca osób uczestniczyło w XI Stalowowolskich Dniach Książki „Zaczytany październik”. Miejska Biblioteka Publiczna na trwające miesiąc święto książki przygotowała dla swoich czytelników 160 wydarzeń, imprez czy zajęć kulturalno – edukacyjnych.
– Coroczna akcja popularyzuje książki, czytelnictwo i samą bibliotekę w lokalnym środowisku i ma za cel integrować osoby w różnym wieku. W ofercie Biblioteki Głównej i czterech filii znalazły się propozycje dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Do współpracy zaproszono stalowowolskie szkoły i przedszkola, których wychowankowie z zaangażowaniem włączyli się w „Zaczytany październik” i byli najliczniejszą grupą korzystającą z atrakcji Stalowowolskich Dni książki. Sporo wydarzeń przygotowaliśmy też dla młodzieży i dorosłych użytkowników – mówi Ewa Biały, dyrektor MBP im. Melchiora Wańkowicza w Stalowej Woli.
Były na przykład dwa kiermasze książek, zawsze cieszące się sporą popularnością wśród mieszkańców miasta i powiatu. Tym razem, oprócz biblioteki przy ul. ks. J Popiełuszki, była możliwość zakupu tanich książek w filii nr 2 przy ul. Siedlanowskiego. W siedzibie głównej MBP dostępna była wystawa „Życie i twórczość Henryka Sienkiewicza” – wśród ekspozycji znalazło się 12 plansz dotyczących życia pisarza i jego twórczości, książki na ten temat oraz kopie okładek i stron tytułowych przekładów „Quo vadis” w oryginalnych językach m.in. esperanto, chińskim, japońskim, arabskim. Ponadto, chętni mogli obejrzeć polskie wydania powieści z czasów Nerona oraz kopię komiksu holenderskiego. Materiały wystawowe pochodziły z Muzeum Literackiego Henryka Sienkiewicza w Poznaniu. Wystawę odwiedziło 600 osób w różnym wieku; uczniowie dodatkowo skorzystali z zajęć literackich dotyczących autora.
W ramach XI Stalowowolskich Dni Książki odbyła się promocja tomiku Elżbiety Ferlejko „Jestem spod róży Jestem z podróży”, stalowowolska biblioteka gościła też Michała Zawadkę, autora książek dla dzieci i młodzieży. Tematem ciekawych warsztatów, jakie przygotował Zawadka była historia pisma i komunikacji. Blisko 500 prac wpłynęło zaś, na XXI edycję konkursu plastycznego Ekslibris pt. „Eko-segregacja”. Najlepsze kilkadziesiąt prac nagrodzono elektronicznymi gadżetami. Bibliotekarze czytali również dzieciom książki. Ciekawych historii z książek wysłuchało w sumie 1200 dzieci.
Lokalne przedszkola oraz szkoły podstawowe, gimnazjalne i ponadpodstawowe chętnie korzystały z możliwości zwiedzenia obiektów biblioteki na terenie miasta. Coraz częściej pojawiają się szkoły spoza powiatu stalowowolskiego, zainteresowane nowym budynkiem Biblioteki Głównej. Wycieczki do biblioteki są okazją do zapoznania nowych użytkowników z zasadami obowiązującymi w poszczególnych agendach, księgozbiorem i oferowanymi usługami. Z takiej formy upowszechniania czytelnictwa skorzystało blisko 200 osób.
MBP przygotowała dla swoich młodych oraz przyszłych czytelników różne zajęcia edukacyjne, sporym powodzeniem cieszyła się przygotowana przez wszystkie placówki impreza „90. urodziny Kubusia Puchatka”.
One Comment
Magda
Więc jednak nie tylko w necie się czyta optymistyczna wiadomosc