Zaginięcie bliskiej osoby to jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń, jakie może nas dotknąć. Ludzie giną bez względu na płeć, wiek, status społeczny i wykształcenie. Od stycznia do sierpnia tego roku na Podkarpaciu zgłoszono zaginięcie 580 osób, w tym 226 kobiet i 354 mężczyzn. Są wśród nich także mieszkańcy naszego regionu.
Od kilku lat w Polsce obserwowany jest systematyczny wzrost zaginięć osób (z 15 tysięcy 59 osób zgłoszonych jako zaginione w roku 2009 do 19 tysięcy 368 w 2013 roku, by wreszcie w roku 2014 przekroczyć próg 20 tysięcy).
Skuteczność odnajdywania zaginionych jest jednak według policyjnych statystyk wysoka. Przykładowo w 2014 roku w Polsce ze zgłoszonych jako zaginione 20 tysięcy 760 osób, do końca sierpnia tego roku policja odnalazła prawie 98 procent z nich. Dokładnie 20 tysięcy 226 osób.
– Od 1 stycznia do 31 sierpnia bieżącego roku podkarpacka policja przyjęła zgłoszenia o zaginięciu 580 osób, w tym 226 kobiet i 354 mężczyzn. W tym czasie odnaleziono 576 osób zaginionych. 223 kobiety i 353 mężczyzn – informuje kom. Marta Tabasz – Rygiel, rzecznik podkarpackiej policji. – W ciągu 8 miesięcy tego roku zgłoszono także zaginięcia 15 dzieci w wieku do 6 lat, 22 dzieci w wieku 7-13 lat oraz 121 dzieci w wieku 14-17 lat. Ta statystyka obejmuje też ucieczki nieletnich oraz uprowadzenia rodzicielskie.
Do najświeższych spraw dotyczących zaginięć, które pilotuje podkarpacka policja należą: zaginięcie 75-letniego Tadeusza Dobrowolskiego z Tarnobrzega, 63-letniego Józefa Fronca z Chałupek k. Rudnika nad Sanem i 26-letniego Kamila Stefańskiego z Pilchowa k. Stalowej Woli.
Przypomnijmy, w jakich okolicznościach zaginęły te osoby.
Tadeusz Dobrowolski, 75-letni mieszkaniec Tarnobrzega Zaginął 11 lipca 2015 r. Około godz. 9 wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania, nie nawiązał także kontaktu z rodziną. Mężczyzna cierpi na zaniki pamięci.
Rysopis: wzrost 165 cm, waga około 80 kg, średnia budowy ciała, wydatna łysina czołowa, oczy niebieskie. Mężczyzna ubrany był w marynarkę koloru beżowego w dużą kratę, (na wewnętrznej kieszeni na wysokości klatki piersiowej zaginiony ma naszyty materiał z danymi osobowymi), sweter koloru brązowego z dekoltem w szpic, spodnie beżowe, koszulę z krótkim rękawem, buty letnie popielate wykonane z materiału w siatkę. Poszukuje go Komenda Miejska w Tarnobrzegu.
Kamil Stefański, 26-letni mieszkaniec Pilchowa. Zaginął 1 lipca br. Około godz. 10 wyszedł z domu i do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania, nie nawiązał także kontaktu z rodziną.
Rysopis: wzrost 170 cm, szczupła budowa ciała, włosy ciemne krótkie, oczy brązowe, twarz pociągła szczupła. Mężczyzna ubrany był w krótkie spodenki koloru szarego, szare zamszowe buty, czarną bluzę z kapturem i kolorowymi napisami. Posiada tatuaże na prawym przedramieniu i lewej łydce. Poszukuje go Komenda Powiatowa w Stalowej Woli.
Józef Fronc, 63-letni mieszkaniec Chałupek, w gminie Rudnik nad Sanem. Mężczyzna wyszedł z domu 29 maja 2015 roku i do chwili obecnej nie powrócił do miejsca zamieszkania i nie nawiązał kontaktu z rodziną.
Rysopis: wzrost 167 cm, waga około 70 kg, szczupła budowy ciała, włosy siwe, proste, długie, oczy szare, twarz owalna. Widoczne ubytki w uzębieniu. Poszukuje go Komenda Powiatowa w Nisku.
Autor: (mar)