Po wielu latach starań na cmentarzu żydowskim w Ulanowie trwają prace remontowe. 18 marca efekty dotychczasowych zmian ocenili potomkowie ulanowskich Żydów, którzy nie tylko odwiedzili miejsce spoczynku swoich przodków, ale także spotkali się z władzami miasta.
Przed wojną miasteczko Ulanów liczyło 5 tysięcy mieszkańców, z czego połowę stanowiła ludność pochodzenia żydowskiego, dlatego historia miasta jest ściśle związana z kulturą żydowską. Miasto położone jest na terenie szlaku chasydzkiego. Przed wojną było bardzo ważnym centrum życia żydowskiego. To tutaj mieścił się sąd żydowski, stąd pochodzili ważni dla regionu rabini. Z Ulanowa pochodził także Arnold Szyfman, polski reżyser, dramaturg i dyrektor Teatru Polskiego w Warszawie.
Przed kilkoma dniami miasto odwiedzili przedstawiciele społeczności żydowskiej. Przyjechali tu tuż po zakończeniu uroczystości otwarcia Muzeum Ratujących Żydów w Markowej koło Łańcuta. Do Ulanowa przybyła m.in. amerykanka Cheryl Fishbein, której rodzice przed II wojną światową mieszkali w Ulanowie. Ona sama od 1979 roku odwiedza miasto regularnie. Z wykształcenia jest doktorem psychologii i prawnikiem, członkinią Rady Doradczej Fundacji Edukacyjnej Jana Karskiego, a także Zarządu Gubernatorów Agencji Żydowskiej dla Izraela (JAFI) i Zarządu Żydowskiej Federacji Ameryki Północnej (JFNA), w którym pełni funkcję przewodniczącej jednego z komitetów.
CAŁY ARTYKUŁ PRZECZYTASZ W PAPIEROWYM WYDANIU SZTAFETY 31 MARCA