Od maja bieżącego roku zespół pracowni hemodynamiki stalowowolskiego szpitala wykonuje zabiegi na nowym angiografie. Stara aparatura ze względu na znaczy stopień wyeksploatowania i kończące się możliwości serwisowe przeszła na zasłużoną emeryturę. Nowy sprzęt o wartości 3 mln zł został wzięty w leasing, środki na pierwszą ratę w wysokości 500 tys. zł wyłożyła gmina Stalowa Wola.
Angiograf to urządzenie niezbędne do diagnostyki i leczenia chorób naczyń krwionośnych, jest podstawowym narzędziem pracy na oddziale kardiologii inwazyjnej i oddziałach leczących choroby tętnic obwodowych. Przy użyciu tego urządzenia wykonywane są głównie badania tętnic wieńcowych tzw. koronarografie i zabiegi przezskórne polegające na balonowym poszerzaniu zwężonych tętnic tzw. angioplastyki i wszczepianiu stentów. Zabiegi wykonywane są w systemie planowym, a także całodobowo w nagłych przypadkach.
O skali zużycia poprzedniego aparatu świadczy ilość zabiegów wykonana na tym sprzęcie, wśród, których znalazło się m.in. około 14 tys. koronarografii i 7,5 tys. angioplastyk wieńcowych. Rocznie w stalowowolskiej pracowni hemodynamiki wykonuje się około 1600 koronarografii i 900 angioplastyk wieńcowych.
Przewaga nowego sprzętu nad dotychczas używanym modelem jest ogromna. – Zainstalowany angiograf ma cyfrowy detektor, który umożliwia dużo lepsze obrazowanie oraz system, który niesamowicie zmniejsza ilość promieni rentgenowskich. Każda redukcja tej dawki jest cenna nie tylko ze względu na dobro pacjenta ale i personelu, system ten pozwala ograniczyć dawkę promieni nawet do 70 proc. – podkreśla lek. Marek Ujda, szef oddziału kardiologii inwazyjnej. Elementem dodatkowym urządzenia jest system LUCAS II, umożliwiający prowadzenie stabilnego masażu serca bez przerywania zabiegu.