Muzeum Regionalne oraz Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli zapraszają na spacer śladami miejsc stalowowolskiej “Solidarności”. Zabierz swój smartfon i daj się wciągnąć w opowieść o stalowowolskiej drodze ku wolności! Wydarzenie rozpocznie się w Muzeum Jana Pawła II 29 czerwca o godz. 16.00
Celem projektu pt. ”Młodzi solidarni” jest rozwijanie pasji seniorów i młodzieży poprzez utworzenie Klubu „Młodzi Solidarni” oraz promocję wiedzy na temat ruchu solidarnościowego w naszym mieście. – Interesować nas będą historie mało znane, nieodkryci bohaterowie, którzy dokonywali zwykłych rzeczy, ale w tamtych czasach wymagających odwagi. Chcemy wzajemnie poznać „młodych solidarnych”: seniorów (którzy w latach 80. mieli po 15-30 lat) ze współczesną młodzieżą. Poprzez wspólne rozmowy, udział w warsztatach, stworzenie spacerownika, wspólne odkrywanie osobistych historii chcemy się lepiej poznać, wzajemnie zrozumieć motywacje, które kierowały młodymi w latach 80. i współcześnie – wyjaśniają organizatorzy.
Celem współpracy międzypokoleniowej będzie poszukiwanie i odkrywanie historii nieznanych, historii ludzi, miejsc, wydarzeń, których nie poznamy w szkolnych podręcznikach do historii czy w książkach regionalnych, a które tworzą lokalną historię. To będzie projekt o mieszkańcach i dla mieszkańców Stalowej Woli. – Chcemy, aby nasz projekt stał się prawdziwym ruchem międzypokoleniowej współpracy, międzypokoleniowej solidarności – dodają organizatorzy.
Do udziału w spotkaniach klubu zostali zaproszeni seniorzy związani z działalnością opozycyjną w latach 80. oraz młodzi ludzie ze stalowowolskich szkół. Uczestnicy Klubu w czerwcu 2017 r. przygotowują śpiewnik „Solidarne śpiewanie” oraz spacerownik po ważnych miejscach pamięci związanych ze stalowowolską „Solidarnością”. Uczestnicy spotykają się w salach sąsiadujących bezpośrednio z wystawą stałą „A jutro jest nieznane. Podziemna Solidarność w Stalowej Woli 1982-1989” w Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli.
W przyszłości celem Klubu będzie rozwijanie pasji dziennikarskich poprzez tworzenie scenariuszy, nagrywanie wywiadów wideo. – W Klubie planujemy kolejne wspólne spotkania w grupie międzypokoleniowej, przeprowadzanie wywiadów, wspólne wyjazdy, różne formy spędzania wspólnie wolnego czasu, aby pogłębić wzajemną znajomość, wiedzę na temat historii „Solidarności” – mówią organizatorzy.
Projekt dofinansowano ze środków programu „Seniorzy w akcji” Polsko – Amerykańskiej Fundacji Wolności i Towarzystwa Inicjatyw Twórczych „ę”.