[ZDJĘCIA] 17 kwietnia w murach Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Króla Jana III Sobieskiego w Stalowej Woli, odbyła się kolejna prezentacja w ramach XXI edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej „Eutrapelia”.
Młodzież z tej placówki wystawiał widowisko pod tytułem ,,W labiryncie ważnych spraw”, zrealizowanego głównie w formie pantomimy. By wiele na wstępie nie mówić, nie sugerować, nie narzucać refleksji, prowadzące część wstępną uczennice z klasy drugiej technikum hotelarstwa, Jolanta Zdeb i Elżbieta Flis, wyjaśniły sens ukrytego w tytule słowa ,,ważnych”, odnoszącego się do spraw najistotniejszych, bliskich każdemu człowiekowi, takich jak: Bóg, Ojczyzna i miłość do drugiego człowieka… Przygotowany przez uczniów program słowno- muzyczny miał na celu podkreślenie prawdy, że bez miłości do Boga, do Ojczyzny i do bliźniego, człowiek przestaje być sobą, gubi sens i cel swojego życia, niszczy samego siebie, traci Boga i wszelkie moralne, religijne i narodowe wartości.
Rozpoczynający widowisko taniec z flagą, układającą się zręcznie w duży krzyż, przypominał wszystkim o tym, że bez miłości do Ojczyzny, bez pamięci o narodowej historii, zatracimy własną tożsamość i własną niezależność. By milczący taniec z biało- czerwoną flagą stał się bardziej wymowny, uczeń klasy trzeciej technikum żywienia, Cezary Myszka, zaśpiewał piosenkę, w której przypomniał o najważniejszych wydarzeniach z historii naszego państwa, poczynając od roku przyjęcia Chrztu świętego, kończąc na odzyskaniu tak długo wyczekiwanej niepodległości.
– O relacjach człowieka z Bogiem, o wierności Jego Przykazaniom, wartościom religijnym, moralnym i wierności samemu sobie, przypomniała, rozgrywająca się w tle tematycznie dobranych piosenek i muzyki, pantomima, w której ubrani na czarno uczniowie, wykonując symboliczny taniec i gesty, ulegali mocy złego ducha, który zakładając im na twarze maski, odbierał jednocześnie godność, wolność myśli, działania i sumienia. By jednak nie pozostać z przekonaniem o tak dramatycznych i nieodwracalnych konsekwencjach ludzkich wyborów, w kolejnej pantomimie, biorący w niej udział uczniowie, ściągali maski i rzucali daleko od siebie – wyjaśnia Monika Walencik- Kadamus. – Zrzucali, bo zawsze wiara, dobro, miłość i szczere nawrócenie zwyciężą, a zło, choć tak wszechobecne, łatwe i może atrakcyjne, pod naporem Bożej Mocy, zostanie skruszone i pokonane. Miłość więc zwycięży wszystko, co podkreślili w swym wokalnym duecie uczniowie z klasy trzeciej technikum żywienia, Joanna Sikora i Cezary Myszka. ,,Bóg jest Mocą, Bóg jest Siłą, Bóg jest Nadzieją…! Jemu Chwała, Jemu Część, Jemu Hosanna…!”- swym barwnym i ciepłym głosem, w końcowej części przedstawienia, wyśpiewała Klaudia Dziedzic z klasy I technikum żywienia.
By więc lepiej poznać Boga, by Go zrozumieć, pokochać,… by wiele sobie wytłumaczyć i wiele się nauczyć,.. trzeba wziąć do ręki Biblię, Skarbnicę Mądrości, w niej ludzkie znaleźć losy, w niej szukać polskości….- przekonywała Weronika Biały, uczennica klasy I technikum obsługi turystycznej.
Spektakl słowno- muzyczny dobiegł końca… Występujący w nim uczniowie, głównie z klasy pierwszej technikum obsługi turystycznej oraz ich artystyczni opiekunowie Małgorzata Pokora, autorka scenariusza i Monika Walencik- Kadamus, zostali nagrodzeni gromkimi brawami.
Słowa wielkiego uznania, podziwu i ogromnej satysfakcji, przekazała dyrektor festiwalu dr Ewa Sęk. Nie kryła wzruszenia i radości z powodu ogromu duchowych przeżyć, jakich doświadczyła podczas oglądania widowiska. Podkreśliła swoją ogromną radość wynikającą z faktu, że jako absolwentka tej szkoły, po raz 21, czyli od początku trwania festiwalu, gości w jej murach, gdzie zawsze spotyka się nie tylko z serdeczną gościnnością, ale przede wszystkim, za każdym razem doświadcza bogactwa i głębi duchowych refleksji, przekazywanych w różnorodnych formach artystycznego wyrazu.
Na koniec, głos zabrał dyrektor szkoły Paweł Ciołkosz, który pogratulował młodzieży i jej opiekunom oraz wyraził słowa podziękowania za trud i zaangażowanie w udział w festiwalu. Podkreślił, że szkoła od początku jego trwania, bierze w nim czynny udział, propagując w ten sposób wartości chrześcijańskie, patriotyczne i narodowe. Słowa uznania skierował szczególnie do młodzieży, która pomimo tego, że kształci się na kierunkach zawodowych, posiada ogromne talenty aktorskie, taneczne i wokalne. Dziękując raz jeszcze za udział w tegorocznym festiwalu, wyraził nadzieję na spotkanie podczas kolejnej jego edycji oraz złożył życzenia dalszego zaangażowania, kreatywności i wytrwałości na drodze do tak szczytnego i szlachetnego celu.