[Zdjęcia] „Oblicze Boga w tajemnicach Bożego Narodzenia i Zmartwychwstania Pańskiego” – to tytuł nowej, stałej wystawy prezentowanej przez Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli. Otwarcie ekspozycji odbyło się 19 maja, w ramach tegorocznej Nocy Muzeów.
Wystawa przedstawia unikalną kolekcję obrazków wydawanych z okazji świąt Bożego Narodzenia i Wielkanocy w okresie pontyfikatu św. Jana Pawła II przez Tipografia Poliglotta Vaticana.
„Santini” – bo tak nazywają się te obrazki, pochodzą z kolekcji ks. dr Jacka Uliasza, obecnie dyrektora oraz wykładowcy w Instytucie Teologicznym Archidiecezji Lwowskiej we Lwowie-Brzuchowicach, który w latach 1992-94 był wikariuszem w Bazylice Konkatedralnej w Stalowej Woli.
– Kolekcja nie jest wystawiana po raz pierwszy, ale po raz pierwszy tak ładnie. Kiedy została zebrana, mniej więcej w latach 1999-2000, to powstała myśl, żeby była wystawą obwoźną. Obrazki gościły w wielu miastach w całej Polsce, dotarły też do Lwowa czy Rzymu – mówi ks. dr Jacek Uliasz.
Wszystkie obrazki opatrzone są świątecznymi życzeniami papieża w języku polskim i po łacinie wraz zamieszczonymi faksimiliami jego podpisu. – Jeśli chodzi o powstawanie kolekcji, to będąc w Rzymie na studiach, otrzymywaliśmy od Ojca Świętego, może czasem nie bezpośrednio, takie właśnie obrazki, mniejsze, większe. Mówiono nam wówczas, że kto otrzymuje taki obrazek, to za tego Ojciec Święty się modli. Takim impulsem dla mnie do zbierania tych obrazków był śp. ksiądz prof. Wilhelm Gaj-Piotrowski, który zbierał „papieżany”. Pomyślałem sobie wówczas, że gdybym chociaż zbierał te obrazki, to byłoby już coś – dodaje ks. dr Jacek Uliasz.
Prezentowany komplet „santini” pozwala odkryć wartości sakralne i estetyczne poprzez reprodukowane na ich awersie dzieła sztuki europejskiej oraz głęboką myśl teologiczną w świątecznych życzeniach papieża. Sama idea tych obrazków, jest taka, że Ojciec Święty posługując się dziełem artysty, ukazuje tajemnice wiary.
Podczas otwarcia ekspozycji zwiedzający mogli również obejrzeć krótkie nagrania wspomnień i historii związanych z tą kolekcją.
Wystawa została zorganizowana przez Muzeum Jana Pawła II w Stalowej Woli i Muzeum Diecezjalne w Sandomierzu. Tytuł wystawy oraz scenariusz, w tym informacje wprowadzająca w temat ekspozycji podane w czterech językach (polskim, włoskim, niemieckim i rosyjskim) zostały zaczerpnięte z publikacji towarzyszącej wcześniejszej wystawie.
Wybrane obrazki z kolekcji, można oglądać również na ekspozycji czasowej w Bibliotece Wydziału Zamiejscowego KUL w Stalowej Woli, przy ulicy Ks. J. Popiełuszki 10, w godzinach otwarcia biblioteki.