Akcja dramatu „Requiem dla gospodyni” toczy się współcześnie, w wiejskiej chałupie w dzień czuwania przy właśnie zmarłej Gospodyni. Nie ma kto zasiąść w kuchennej izbie za stołami. Nikt z sąsiadów nie przyszedł czuwać przy nieboszczce, jak mówi wielowiekowa tradycja. Jedynie pastuch Boleś stara się być wierny staremu porządkowi: chodzi po wsi i zaprasza na uroczystość każdego, kogo spotyka. Ci, którzy przybywają w ogóle nie zauważają, że ktoś umarł. Skupieni na jedzeniu i własnych problemach, śmierć traktują jako coś nierzeczywistego i obcego.
Wiesław Myśliwski sprawdza dzisiejsze człowieczeństwo w konfrontacji z doświadczeniem śmierci. Autor tworzy przegląd typowych postaw i zachowań ludzkich, pokazuje jak gwałtowne zmiany zaszły w naszej świadomości, jak trudno jest nam się ze sobą porozumieć. Diagnoza Myśliwskiego jest pesymistyczna: w dzisiejszym świecie życie nie zgadza się ze śmiercią. Rozluźniają się więzy krwi, a tradycje pokoleń odchodzą
w zapomnienie.
W samym zaś spektaklu realność miesza się ze snem. Bohaterowie sztuki: Dominika, Weronka, Turyści, Emerytka, Biznesmen, Smarkula, którzy znajdują się na czuwaniu to figury dzisiejszego społeczeństwa – skompromitowane i ośmieszone. Na opozycji wobec nich tajemnicza Gospodyni i Boleś, nie wiadomo: umarły czy żywy? Z tego czy tamtego świata?
„Requiem dla gospodyni”
Wiesław Myśliwski
Adaptacja tekstu: Aneta Adamska, Maciej Szukała
Scenografia: Roman Siwulak
Reżyseria: Aneta Adamska
31 maja 2015 / niedziela
godz. 20.00
Miejski Dom Kultury / scena główna
bilety – 10 zł / przedsprzedaż w MDK