[ZDJĘCIA] Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda oraz Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak przyglądali się prezentacji współdziałania pododdziałów 21. Brygady Strzelców Podhalańskich oraz 3. Brygady Obrony Terytorialnej. Wspólnie z szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, Pawłem Solochem, 30 maja wizytowali Ośrodek Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie.
Po manewrach prezydent, minister MON oraz szef BBN przyglądali się także prezentacji wyszkolenia i sprzętu oraz współpracy z klasami mundurowymi. Na zakończenie wizyty odbył się krótki briefing prasowy.
Prezydent RP podkreślił, że udało się już przygotować dużą część nowego systemu kierowania i dowodzenia (SKiD) siłami zbrojnymi. Dodał, że praca nad nowym systemem trwała już od dłuższego czasu.
– Do tych prac, zaraz po objęciu stanowiska, intensywnie przystąpił pan minister Mariusz Błaszczak. Współpracowaliśmy przez ten czas bardzo ściśle i udało się przygotować już dużą część nowego systemu kierowania i dowodzenia – powiedział prezydent Andrzej Duda.
Minister Mariusz Błaszczak podkreślał, że założenia nowego systemu przewidują wzmocnienie roli szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.
– Będzie on pierwszym żołnierzem Rzeczpospolitej. Dziś jest na równi z innymi dowódcami. To szefowi Sztabu Generalnego będą podlegać dowódca generalny i dowódca operacyjny rodzajów sił zbrojnych. Szefowi Sztabu ma podlegać także szef Inspektoratu Wsparcia – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.
Kolejnym celem zmian jest zapewnienie dalszego rozwoju Wojsk Obrony Terytorialnej i ich pełne zintegrowanie z pozostałymi rodzajami Sił Zbrojnych na poziomie strategicznym i operacyjnym.
– Dowódca WOT – do czasu osiągnięcia pełnej zdolności przez Wojska Obrony Terytorialnej do działania – tak jak obecnie, będzie bezpośrednio podlegał Ministrowi Obrony Narodowej. Po zakończeniu tego procesu Wojska Obrony Terytorialnej, tak jak pozostałe rodzaje Sił Zbrojnych, zostaną podporządkowane szefowi Sztabu Generalnego Wojska Polskiego – podkreślił minister.
Dodał, że niezbędnym warunkiem dla przeprowadzenia skutecznej i efektywnej modernizacji wojska jest zerwanie z dotychczasowym chaosem kompetencyjnym. Szef MON wskazał istotne wady obecnego SKiD, wprowadzonego w styczniu 2014 roku, które uniemożliwiają skuteczny rozwój polskiego wojska i spowodowały konieczność reorganizacji.
– Drugim elementem, obok nowoczesnego sprzętu, obok liczniejszego Wojska Polskiego, jest klarowny System Kierowania i Dowodzenia. To, co zostało wprowadzone za czasów koalicji PO-PSL, to system tworzący chaos kompetencyjny. Odchodzimy od tego – podkreślił szef MON.
Do wprowadzenia zmian w SKiD niezbędna jest nowelizacja ustawy z 14 grudnia 1995 r. o urzędzie Ministra Obrony Narodowej oraz ustawy z 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej.
Źródło: www.prezydent.pl i www.mon.gov.pl
WIĘCEJ W PAPIEROWYM WYDANIU TYGODNIKA „SZTAFETA” – 7 CZERWCA 2018 R.