Z CYKLU “Czytelnicy pytają, ZUS odpowiada”
– Od kiedy wejdą e-zwolnienia i jak długi będzie okres, w którym będą obowiązywały również zaświadczenia lekarskie w formie papierowej?
– Elektroniczne zwolnienia lekarskie będą wystawiane od 1 stycznia 2016 r. Do 31 grudnia 2017 r. będą wystawiane również zwolnienia papierowe w dotychczasowej formie. O sposobie wystawiania zwolnień lekarskich decyduje lekarz.
– Czy pacjent będzie otrzymywał również papierowe ZLA?
– Na żądanie ubezpieczonego oraz w przypadku, gdy płatnik składek nie posiada profilu informacyjnego na PUE, lekarz przekazuje ubezpieczonemu wydruk wystawionego zaświadczenia lekarskiego z systemu teleinformatycznego, opatrzony jego podpisem i pieczątką. Oznacza to, że lekarz wystawia zwolnienie w formie elektronicznej, a następnie drukuje je i podpisuje.
– W przypadku, gdy dziecko podlega do ubezpieczenia zdrowotnego przy ojcu, a matka udaje się z dzieckiem do lekarza i otrzymuje ZLA na dziecko, to czy u lekarza wyświetli się informacja, że to dziecko podlega do ubezpieczenia zdrowotnego przy ojcu?
– Nie, informacja taka pojawi się tylko wtedy, gdy dziecko jest zgłoszone do ubezpieczenia zdrowotnego przez pacjenta, dla którego jest wystawiane zwolnienie. W przypadku braku danych o członku rodziny lekarz może samodzielnie uzupełnić te dane na zwolnieniu.
– W jaki sposób lekarz wydrukuje mi ZLA na wizycie domowej?
– Kwestie techniczne związane z wystawianiem zwolnień elektronicznych pozostają poza kompetencją ZUS. Należy pamiętać, że wydruk jest niezbędny tylko w przypadku, gdy płatnik składek pacjenta nie ma profilu na PUE. Ponadto istnieje możliwość wystawienia zwolnienia na formularzu wydrukowanym wcześniej w tym celu z systemu.
– Czy kod choroby będzie widoczny również dla pracodawcy?
– Aktualnie kopia zwolnienia lekarskiego przeznaczona dla pacjenta nie zawiera tych danych. Egzemplarz zwolnienia elektronicznego, przeznaczony dla płatnika składek, nie zawiera numeru statystycznego choroby ubezpieczonego.
– Ile czasu ma lekarz na przesłanie mojego e-ZLA do zakładu pracy?
– Zwolnienie lekarskie jest wystawione w momencie podpisania go z wykorzystaniem kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. W portalu PUE podpisanie zwolnienia jest zintegrowane z jego wysyłką do ZUS, również egzemplarza dla płatnika składek. ZUS udostępnia bezpłatnie zaświadczenie lekarskie płatnikowi składek na profilu informacyjnym płatnika składek, nie później niż w dniu następującym po dniu otrzymania zaświadczenia lekarskiego.
– Jak będą dostarczane zwolnienia dla pracodawców zatrudniających do 5 osób?
– Jeśli pracodawca nie będzie miał profilu na PUE nie będzie możliwe elektroniczne przekazanie e-ZLA na profil płatnika składek. W takiej sytuacji lekarz po wystawieniu elektronicznego zwolnienia będzie musiał wręczyć pacjentowi wydruk zwolnienia. Ten wydruk pracownik będzie musiał dostarczyć swojemu pracodawcy.
– Jakie konsekwencje poniesie płatnik (rozliczający składki za więcej niż 5 osób) w przypadku, jeśli nie założy PUE do 31 grudnia 2015?
– Przepisy nie przewidują sankcji za niewypełnienie tego obowiązku. Płatnik składek w ten sposób pozbawia się dostępu do danych o elektronicznych zwolnieniach lekarskich. Nie ma to wpływu na możliwość wystawienia takiego zwolnienia przez lekarza.
– Co ze zwolnieniami dla np. będących w KRUS?
Lekarz może wystawić elektroniczne zwolnienie lekarskie także dla osoby ubezpieczonej w KRUS, ale po wystawieniu e-ZLA będzie musiał wydrukować je z systemu i podpisać oraz wręczyć pacjentowi. Zwolnienia w formie elektronicznej ZUS będzie przekazywał do KRUS.
– Czy lekarz może upoważnić inną osobę (np. pielęgniarkę) do wystawiania zwolnień lekarskich. Jeżeli tak, to w jakiej formie, tak, aby osoba upoważniona nie miała wglądu do pozostałych danych zawartych na PUE lekarza?
– Nie, nie może. Zaświadczenie lekarskie jest wystawiane w formie dokumentu elektronicznego uwierzytelnionego przez lekarza z wykorzystaniem jego kwalifikowanego certyfikatu lub profilu zaufanego ePUAP. Kwalifikowany certyfikat lub profil zaufany ePUAP nie mogą być udostępnione innym osobom.
– Czy w 2016 roku lekarz będzie miał możliwość przekazywania formularzy zaświadczeń lekarskich w tradycyjnej formie?
– Tak, okres przejściowy, umożliwiający lekarzom wystawianie zwolnień lekarskich w dotychczasowej formie będzie trwał do 31 grudnia 2017 r.
Odpowiadała Małgorzata Łuszczarz-Bukała, rzecznik prasowy, oddział ZUS w Rzeszowie
TEKST UKAZAŁ SIĘ A PAPIEROWYM WYDANIU TYGODNIKA SZTAFETY – nr 1/2016