[ZDJĘCIA] Nad tematem wartości pracy w dzisiejszym świecie debatowali 9 grudnia zebrani goście na sympozjum pn. “Praca w cywilizacji solidarności”. Spotkanie odbyło się w ramach trwających VI Dni Kultury Solidarności.
W tym roku przypada 35 rocznica powstania Solidarności i 25 rocznica restytucji Samorządu Terytorialnego RP. Nasze miasto odegrało szczególną rolę w historii NSZZ „Solidarności”, a także w tworzeniu odrodzonego Samorządu Terytorialnego RP. W związku ze swoimi lokalnymi doświadczeniami ma prawo do kształtowania opinii i wzorców kultury solidarności, samorządności i praw człowieka dotyczących pracy. Dlatego Stalowa Wola została wybrana jako miejsce debaty.
Udział w niej wzięli przedstawiciele władz samorządowych, radni, przedstawiciele Marszałka Województwa Podkarpackiego, Prezydent Białej Podlaskiej, naukowcy, studenci i działacze ruchów społecznych.
– Chciałbym podziękować, że to właśnie Stalowa Wola stała się miejscem pierwszej debaty pod zacnym tytułem „Praca w cywilizacji solidarności”. Mam zaszczyt Państwa powitać w mieście na pewno nie przypadkowym i w mieście niezwykłym w kontekście pracy i solidarności. W ramach największego i najbardziej ambitnego projektu II RP powstał Centralny Okręg Przemysłowy, a w nim Stalowa Wola jako perła – mówił Lucjusz Nadbereżny na rozpoczęcie spotkania.
Jak podkreślali prelegenci, praca stanowi o godności człowieka i tworzy fundament wszelkich stosunków społecznych i gospodarczych. Dlatego ważne było podjęcie debaty o jej warunkach w dzisiejszym świecie.
– Praca musi pociągać za sobą godną płacę, bo nie jest warunkiem samym w sobie. Człowiek musi stać się podmiotem a nie przedmiotem pracy. Młodzi ludzie mówią mi, że pracy nie brakuje ale propozycje tej pracy, warunki płacowe czy jej forma są często poniżej godności człowieka. Poniżej perspektyw, wykształcenia czy kompetencji – mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
Sympozjum podzielono na dwie części: wykładową gdzie zgromadzeni goście wysłuchali wykładu o pracy nad nawróceniem ekologicznym i ekologią człowieka, o pracy w etyce chrześcijańskiej oraz prelekcji pt. „Praca solidarnej – praca, zatrudnienia, dochody – trylemat współczesnych gospodarek” oraz panele dyskusyjne, gdzie debata toczyła się między innymi wokół nowej strategii pracy i przedsiębiorczości w gospodarce RP.
Dodatkowo podczas sympozjum zainaugurowano kampanię społeczną “Laborem exercens”, realizowaną przez ruch społeczny Pro Publico Bono.