[ZDJĘCIA] Pod takim hasłem 7 kwietnia odbyła się druga edycja konkursu językowego organizowanego wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Stalowej Woli oraz stalowowolską filię Biblioteki Pedagogicznej w Tarnobrzegu. Honorowy patronat nad językowymi zmaganiami objął profesor Andrzej Markowski, przewodniczący Rady Języka Polskiego przy Polskiej Akademii Nauk.
Konkurs odbył się w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli. Wzięło w nim udział 60 uczestników. W konkursie mogły uczestniczyć osoby powyżej 16 roku życia (oprócz polonistów). Na uczestników czekał test składający się z 21 pytań. A dotyczyły one różnych zagadnień, np. ortografii, składni, gramatyki, interpunkcji, pisowni łącznej i rozdzielnej, wymowy czy też znaczenia wyrazów.
– Jestem bardzo zadowolony, że jest to konkurs językowy, a nie tylko ortograficzny. W Polsce królują dyktanda, a tutaj sprawdzana jest wiedza o języku i to mnie cieszy – mówi profesor Andrzej Markowski.
– Język jest niewątpliwie składnikiem naszej tożsamości narodowej, podstawą kultury każdego narodu i społeczeństwa. Jest wreszcie podstawowym narzędziem naszej komunikacji interpersonalnej. Umiejętność posługiwania się językiem, wiedza na temat naszego nie tak łatwego języka, na pewno wymaga ogromnego trudu. Osoby, które mają wysokie kompetencje językowe są bardzo cenione i darzone szczególną estymą – dodaje Lila Wojciak z Wydziału Promocji, Kultury, Zdrowia i Współpracy z Organizacjami Pozarządowymi Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli.
Anna Garbacz, która wspólnie z Bernadetą Burdzy układała konkursowe pytania oceniła, że w tym roku były one nieco łatwiejsze. – Poprzednim razem profesor Markowski ocenił test jako trudny, dlatego starałyśmy się w tym roku wyznaczyć troszkę mniejszy poziom trudności – dodaje Anna Garbacz.
Mimo to w teście nie zabrakło podchwytliwych pytań i podobnie jak rok temu żadnemu z uczestników nie udało się rozwiązać testu bezbłędnie.
Najlepiej z pytaniami poradził sobie Piotr Jan Godula (popełnił tylko jeden błąd), na co dzień uczeń Liceum Ogólnokształcącego im. Komisji Edukacji Narodowej w Stalowej Woli. Warto przypomnieć, że to właśnie on zwyciężył w ubiegłorocznej edycji. Dwukrotny triumfator konkursu „Polszczyzna bez tajemnic” zdradził „Sztafecie”, że teraz przymierza się do debiutu w dyktandzie „Gżegżółki”. Drugie miejsce zajął Aleksander Koper, natomiast trzecie Dorota Skrzeszewska. Wszyscy otrzymali nagrody pieniężne, które dla zdobywców pierwszego oraz drugiego miejsca ufundował powiat stalowowolski, a dla laureatki trzeciego miejsca – miasto Stalowa Wola.
Zadowolenia z dużego zainteresowania wydarzeniem nie ukrywał Janusz Zarzeczny, starosta stalowowolski. – To bardzo budujące, że tyle osób pielęgnuje nasz ojczysty język, że zależy im, aby poprawnie się wysławiać i bezbłędnie posługiwać polszczyzną. A już szczególnie cieszy mnie, że tak dużą część spośród wszystkich uczestników konkursu stanowiła młodzież – mówi starosta Zarzeczny.
Pytania konkursowe omówił profesor Andrzej Markowski. Następnie wygłosił wykład pt. „Współczesna polska grzeczność językowa”, a także odpowiadał na liczne pytania dotyczące języka polskiego.