Studenci pielęgniarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Tarnobrzegu uczą się zawodu na sprzęcie, którego nie powstydziłyby się najlepsze akademie medyczne, czy szpitale. Do pracowni umiejętności pielęgniarskich trafił sprzęt medyczny o wartości 300 tysięcy złotych.
Tylko w tym roku akademickim, pierwszym w którym studenci mogli wybrać jako kierunek studiów pielęgniarstwo, nowy sprzęt pozwoli na doskonalenie umiejętności 100 słuchaczom. Ćwiczenia w warunkach symulowanych w pracowniach umiejętności pielęgniarskich poprzedzą praktykę w warunkach naturalnych. Nim więc wkują pierwszą igłę pacjentowi najpierw przećwiczą to na fantomie.
Studenci pielęgniarstwa mają możliwość trenowania na fantomach do pielęgnacji, do resuscytacji krążeniowo-oddechowej, do nauki cewnikowania, pielęgnacji odleżyn i innych umożliwiających naukę podstawowej opieki medycznej.
Na fantomach studenci uczą się wykonywania iniekcji domięśniowych, wstrzyknięć podskórnych i dożylnych. Na wyposażenie pracowni trafiły też aparaty do badania ciśnienia, stetoskopy, pompy infuzyjne, aparaty EKG. Warunki nauki w pracowni do funkcjonowania sali szpitalnej zbliżają też narzędzia chirurgiczne, materiały opatrunkowe, sprzęt jednorazowego użytku.
– Nowoczesny sprzęt, o jaki wzbogaciła się pracownia umiejętności pielęgniarskich na naszej uczelni, umożliwia studentom komfortową naukę – mówi Paweł Maciaszczyk, rektor PWSZ w Tarnobrzegu. Zakup sprzętu wsparł Urząd Marszałkowski oraz prezydent Tarnobrzega.