[Zdjęcia] Znamy już prawie 50 tys. gatunków, a tylko 300 z nich nie jest jadowitych. Mają po osiem odnóży, wiją sieci, mogą skakać nawet na kilka metrów. – O kim mowa? Oczywiście o pająkach. Prawdziwe okazy przedstawicieli „świata pająków” można oglądać w Centrum Edukacji Dziecięcej w Stalowej Woli.
Na czasowej wystawie zorganizowanej przez Muzeum Regionalne w Stalowej Woli można podziwiać 40 gatunków pająków, 4 gatunki skorpionów oraz kilka gatunków zaliczanych do gromad jakim są wije. Okazy pochodzą z obu Ameryk, Azji, Australii i Afryki.
– Prezentowane pająki i nie tylko pochodzą z prywatnych kolekcji głównie moich kolegów, którzy zbierają te zwierzęta już od 20 lat. Ja dołączyłem do tej kolekcji parę lat temu. Samymi pająkami interesuję się jakieś 15 lat. To moje hobby, które stało się pracą – mówi Szymon Przebinda, opiekun wystawy.
Ekspozycja podróżuje już od kilku lat po całej Europie. Zachwyca swoim kolorowym, tropikalnym charakterem, dzięki któremu możemy poznać lepiej środowisko w jakim żyją między innymi pająki. Każdy może się tu przekonać, że to bardzo pożyteczna dla środowiska grupa zwierząt, która zadziwia i zachwyca swoimi nadzwyczajnymi umiejętnościami i zdolnościami.
Wśród prezentowanych okazów są te mające kilka centymetrów długości, jak i takie co mają ich kilkadziesiąt. Do tych ostatnich zalicza się największy pająk na świecie, czyli ptasznik goliat. – Theraphosa blondi, zwany również ptasznikiem goliatem, to największy pająk świata, który dorasta do 30 cm przekątnej, wraz z odnóżami. Jest to gatunek raczej agresywny – podkreśla Szymon Przebinda.
Na prezentowanej ekspozycji znajdziemy również dwie czarne wdowy, czyli najbardziej jadowite pająki na świecie, ptasznika królewskiego, ptasznika cytrusowego czy skorpiona cesarskiego.
Jak wyjaśnia opiekun wystawy, pająki karmione są przede wszystkim owadami, szarańczą, a większość z nich jest niestety agresywna. – Opieka nad pająkami jest generalnie bardzo łatwa, trzeba zwrócić przede wszystkim uwagę na temperaturę powietrza i wilgotność w terrariach, natomiast jedzenie to sprawa drugorzędna. Niektóre nie przyjmują pokarmów nawet przez 6 miesięcy – dodaje miłośnik pająków.
Wszystkie okazy prezentowane na wystawie są zamknięte w szczelnych terrariach, co umożliwia filmowanie i fotografowanie z odległości kilku centymetrów, a przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo zwiedzającym.
Wystawie towarzyszy ciekawa i urozmaicona oferta edukacyjna dla wszystkich grup odbiorców.
Ekspozycja będzie czynna do 29 kwietnia.