W czwartek w parafii p.w. Opatrzności Bożej w Stalowej Woli wystąpił Zespół Pieśni i Tańca „Mazowsze”. Chórzyści oraz muzycy pod batutą dyrektora zespołu Jacka Bonieckiego oczarowali stalowowolską publiczność. Artyści wykonali najpiękniejsze polskie kolędy i pastorałki, na nowo budząc klimat świąt Bożego Narodzenia. W tym roku „Mazowsze” świętuje 70-lecie istnienia. Oficjalne obchody jubileuszu rozpoczną się poniedziałkowym koncertem w Teatrze Wielkim w Warszawie z udziałem pary prezydenckiej.
„Mazowsze” należy do największych na świecie zespołów artystycznych, sięgających do bogactwa narodowych tańców, piosenek, przyśpiewek i obyczajów. Nazwa zespołu wywodzi się od centralnego regionu Polski – Mazowsza, jednak repertuar „Mazowsza” szybko rozszerzył się o folklor innych regionów. Dziś w dorobku zespołu znajdują się opracowania sceniczne 42 z nich. Oficjalnie „Mazowsze” powołał do życia dekret Ministerstwa Kultury i Sztuki 8 listopada 1948 roku, polecający Tadeuszowi Sygietyńskiemu zorganizowanie zespołu ludowego, którego zadaniem miała być troska o tradycyjny repertuar ludowy, oparty na pieśniach, przyśpiewkach i tańcach wsi mazowieckiej i regionalnej tradycji artystycznej. Jednak idea zespołu powstała na długo przed tym.
Tadeusz Sygietyński, wybitny kompozytor i miłośnik folkloru oraz Mira Zimińska-Sygietyńska, aktorka przedwojennej sceny, w ruinach bombardowanej Warszawy przyrzekli sobie, że jeśli przeżyją wojnę, założą zespół. O ile dla aktorki filmowej i kabaretowej dziedzina wydawała się odległa, o tyle dla Tadeusza była realizacją dawnych marzeń.