Przy Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie powstało Laboratorium badań GMO . To jedyna taka pracownia w strukturach wojewódzkich inspektoratów, a druga po centralnym laboratorium Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Toruniu.
Jak mówi Błażej Borowiec, dyrektor Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie, rozwój handlu światowego towarami roślinnymi wymaga profesjonalnych ocen i analiz. Odpowiedzią na te wyzwania jest właśnie nowoutworzona pracownia GMO.
Na razie są tu badane próbki kukurydzy – czy nie została ona zmodyfikowana genetycznie W najbliższych latach w rzeszowskim laboratorium na obecność GMO mają być badane także inne rośliny.
Utworzona pracownia GMO to ciąg technologiczny składający się z pięciu pomieszczeń tj. homogenizacja próbek, izolacja DNA, master mix, elektroforeza i PCR (łańcuchowa reakcja polimeracy). Główne wyposażenie pracowni to: zamrażarki, chłodziarko-zamrażarki, wirówki, mikrowirówki, komory laminarne do PCR, nono drop, termomiksery, wytwornica lodu, 2 termocyklery, aparat do elektroforezy poziomej, system do analizy i dokumentacji żeli agarozowych, pipety automatyczne. Inwestycja kosztowała ponad 460 tys. zł, a środki pochodziły rezerwy celowej budżetu wojewody podkarpackiego, Wojewódzkiego Inspektoratu oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
W oficjalnym otwarciu, które odbyło się w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie 17 września, wzięli udział wojewoda podkarpacki, zastępca Głównego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa, parlamentarzyści i przedstawiciele administracji zespolonej.
Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Rzeszowie od 2010r. posiada Certyfikat Akredytacji Laboratorium Badawczego, natomiast w kwietniu tego roku Inspektorat otrzymał nowy zakres akredytacji uwzględniający badania w kierunku GMO.