Polski artysta rzeźbiarz Andrzej Pityński, podczas obchodów Narodowego Święta Niepodległości, został odznaczony przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, Orderem Orła Białego. Pityński jest twórcą słynnych rzeźb pomnikowych, nawiązujących do polskiego czynu niepodległościowego i polskiej historii.
Mistrz Andrzej Pityński urodził się w 1947 roku w Ulanowie. Po maturze rozpoczął studia na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie zrealizował swoją pierwszą rzeźbę. Niestety pobyt w socjalistycznej ojczyźnie nie sprzyjał dalszemu rozwijaniu jego talentu, w związku z czym w 1974 roku zdecydował się wyjechać do Stanów Zjednoczonych.
Życie za oceanem pozwoliło Andrzejowi Pityńskiemu zostać mistrzem w swoim fachu oraz cenionym artystą. To właśnie tam stworzył swoje największe dzieła, które zdobią niejedną amerykańską ulicę.
Pityński pracował między innymi w instytucie Johnson Atelier, gdzie po dziesięciu latach objął stanowisko dyrektora. Ponadto, udało mu się zasilić szeregi Narodowego Związku Rzeźbiarzy w Nowym Jorku, jako jedynemu wówczas Polakowi.
Mimo życia za granicą, artysta nigdy nie zapomniał o swojej ojczyźnie. Dla swojego rodzinnego miasteczka Ulanowa, podarował pomnik, popiersie Jana Pawła II. Z kolei w Stalowej Woli stanął jego pomnik “Patriota”, który powstał na zamówienie Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, którego sam Pityński również jest członkiem.
W Ulanowie znajduje się Muzeum Rzeźby Andrzeja Pityńskiego, gdzie stałą ekspozycją są miniatury rzeźb artysty oraz medale i węgle jego autorstwa.
Nominacja mistrza Pityńskiego do najwyższego odznaczenia państwowego, brzmiała wówczas następująco:
“Obywatel Rzeczypospolitej Polskiej i Stanów Zjednoczonych Ameryki, w uznaniu znamienitych zasług dla upowszechniania i popularyzowania historii polskiego czynu niepodległościowego, za wybitne osiągnięcia w twórczości rzeźbiarskiej, działalność polonijną i krzewienie polskości”.
Prezydent Andrzej Duda w swoim przemówieniu podkreślił, jakim znakomitym artystą jest Andrzej Pityński i jak bardzo zasłużył się dla tworzenia polskiej kultury i podtrzymania pamięci narodowej. Jego dzieła bowiem przepełnione są duchem patriotyzmu, ku pokrzepieniu serc szczególnie tych, którym jak i jemu, nie dane było pozostać w ojczystym kraju.
Malwina Szałęga
One Comment
KoziolM
Takich artystów nam potrzeba nie wstydzących się polskich korzeni znających historię przywiązanych do tradycji . Po przykładzie Pityńskiego widać że można, opierając się na historii narodu zrobić karierę wybić się ponad innych twórców . Ciesze się że tacy ludzie są zauważani . Gtatulacje dla mistrza myślę że chętnie nasze miasto przyjęłoby jakieś dzieło nowe do postawienia na którymś ze skwerków .