25 listopada w 21 miastach w Polsce trwał Dzień Otwarty Notariatu. W tym roku akcja odbywała się pod hasłem „Porozmawiaj z notariuszem, jak bezpiecznie przekazać majątek”. Na Podkarpaciu porad udzielano w Tarnobrzegu i Stalowej Woli.
Dzień Otwarty Notariatu, organizowany od 2010 roku zawsze w ostatnią sobotę listopada, jest jedną z ważniejszych inicjatyw samorządu notarialnego. Coroczna społeczna akcja edukacyjna pozwala wszystkim zainteresowanym uzyskać praktyczne informacje w ważnych dla każdego obszarach prawa.
W Stalowej Woli bezpłatne porady udzielane były w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Melchiora Wańkowicza. Na mieszkańców czekało 6 notariuszy ze Stalowej Woli i Niska. Od godz. 10 do 16 odwiedziły ich 92 osoby.
– W Stalowej Woli zainteresowanie akcją było dość duże – ocenia Ryszard Szewczyk, notariusz z Niska, w tej kadencji pełniący funkcję prezesa samorządu notarialnego na Podkarpaciu. – Problematyka, z jaką przychodzili do nas mieszkańcy, była związana najczęściej z testamentem, z formą przekazania majątku na wypadek śmierci. Więc rozmawialiśmy o różnych formach testamentu. Udzielaliśmy też porad dotyczących przekazania majątku za życia, dotyczyło to głównie mieszkań, domów, gospodarstw.
Klienci przedstawiali również swoje problemy i wątpliwości w sprawach, które już się toczą. – Chcieli potwierdzenia wiadomości na ten temat, jak dalej mają się zachowywać, jakie są formy rozwiązania pewnych nawet już rozpoczętych spraw, co można rozwiązać polubownie, a co niestety trzeba już rozstrzygnąć na drodze sądowej – opowiada Ryszard Szewczyk.
Notariusz zwraca uwagę, że w ostatnim czasie bardzo ożyły sprawy majątkowe. – W swojej praktyce zawodowej mamy dużo spraw związanych ze spadkami, które niosą ze sobą zagrożenie długu, że trzeba będzie spłacać długi zaciągnięte przez spadkodawcę i stąd obawy wielu ludzi, jak postępować, żeby się przed tym uchronić. Stąd odrzucanie spadków. Ale były również problemy bardziej specjalistyczne, kiedy ktoś chce np. zabezpieczyć przyszłość osobie z dalszej rodziny, mógł się dowiedzieć, w jaki sposób to uczynić – dodaje Ryszard Szewczyk.