[Zdjęcia] Na czym polega praca pilota? Jak zostać pilotem? W jaki sposób lata się szybowcem? – Na te i wiele innych pytań, odpowiedzi mogli uzyskać uczniowie Liceum Ogólnokształcącego im. KEN w Stalowej Woli, podczas spotkania z ekspertami lotnictwa. Wykład odbył się w ramach współpracy podjętej między liceum a stalowowolskim Areoklubem.
W styczniu br. obie strony podpisały list intencyjny celem, którego jest podjęcie wzajemnych działań przybliżających młodzieży zawody związane z lotnictwem. Uczniowie, którzy zastanawiają się nad pracą pilota, dzięki tej współpracy mogą liczyć na zdobycie podstawowej wiedzy dotyczącej historii, teraźniejszości i perspektyw rozwoju tego zawodu.
– Jesteśmy tutaj w ramach porozumienia, które mieliśmy okazję podpisać ze szkołą. Będziemy chcieli trochę poopowiadać młodzieży ogólnie o lotnictwie, w szczególności o szybownictwie, którym stalowowolski Areoklub się zajmuje – mówił Dariusz Łukawski, dyrektor stalowowolskiego Aeroklubu.
Podczas spotkania, które miało miejsce 16 lutego w hali sportowej szkoły, wykład na temat plusów i minusów zawodu pilota poprowadził Tomasz Kalinowski, zawodowy pilot Polskich Linii Lotniczych LOT oraz instruktor szybownictwa w Areoklubie Stalowa Wola.
– Od zawsze chciałem być pilotem, dlatego intensywnie szukałem odpowiedniej drogi. Szybowce są takim dobrym początkiem, który kształtuje lotniczy charakter i uczy podstaw. Trafiłem do Areoklubu stalowowolskiego mimo, że nie pochodzę z okolic Stalowej Woli. Tak mi się spodobał klimat tego miejsca, ludzie i okolica, która jest bardzo korzystna dla szybowców, że postanowiłem tu zostać – mówił Tomasz Kalinowski, pierwszy oficer, drugi pilot.
Już od 9 lat Tomasz Kalinowski jest członkiem naszego Areoklubu. Jest również jednym z instruktorów szybownictwa, natomiast na co dzień zajmuje się większym lataniem. Aktualnie pilotuje średniej wielkości odrzutowce pasażerskie Embraer 170/175 i obsługuje połączenia krajowe i średniodystansowe.
– Od zawsze chciałem latać dużymi samolotami. Między małym a dużym lataniem jest wiele różnić jak i podobieństw. Wydaje mi się, że każdy dobry pilot zawodowy powinien zacząć od szybowców, ponieważ to są niezbędne podstawy – podkreślił Tomasz Kalinowski.
Podczas spotkania ze stalowowolską młodzieżą pilot starał się przybliżyć specyfikę swojego zawodu i jednocześnie zachęcić młodzież do szkolenia się w tym kierunku. – Bycie pilotem daje na pewno piękne widoki. Tam na górze zawsze świeci słońce. Dużo satysfakcji daje mi również odpowiedzialność oraz to, że trzeba bardzo ważyć każdy swój ruch. Nie ukrywajmy, branża lotnicza w tym momencie się bardzo rozwija, myślę że to jest przyszłość transportu i to dobry kierunek do autorozwoju – zaakcentował pilot.
Dzięki pracownikom stalowowolskiego Areoklubu, w hali szkoły ustawiony został szybowiec wyczynowy Jantar-Standard. Młodzież mogła z bliska przyjrzeć się budowie maszyny oraz poznać zasady sterowania tym „stalowym ptakiem”.