[ZDJĘCIA] 2015 został ogłoszony przez Sejm rokiem św. Jana Pawła II. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się liczne sympozja i wykłady poświęcone jego życiu i dziełu.
Podczas konferencji „O patriotyzmie w teorii i praktyce” do której doszło 11 czerwca w Bibliotece Międzyuczelnianej w Stalowej Woli swoje referaty wygłosili pracownicy naukowi KUL.
– Jan Paweł II zostawił nam wielkie dziedzictwo, które mamy zgłębić i przekazywać młodemu pokoleniu. Także na Wydziale Zamiejscowym KUL w Stalowej Woli chcemy włączyć się w tą inicjatywę podejmując temat patriotyzmu w teorii i praktyce życia politycznego, społecznego i gospodarczego. Św. Jan Paweł II był wielkim patriotą. Swoim życiem i nauczaniem przywracał sens słowu patriotyzm. Patriotyzm wyraża się w codziennej pracy nad pomnażaniem wspólnego dobra. Ojczyzna jest darem, zadaniem, zobowiązaniem. Trzeba jej bronić jako dziedzictwa narodowego – powiedział prof. Włodzimierz Dłubacz, który promował podczas konferencji książkę pod swoją redakcją „Wokół pojęcia świętości”.
Pozycja została wydana w X rocznicę śmierci i I rocznicę kanonizacji św. Jana Pawła II.
– Bóg jest prawodawcą, który patriotyzm czyni normą. Ta zaś zawarta jest w czwartym Bożym przykazaniu – podkreślił dr bp Edward Frankowski. Zdaniem bp. Edwarda Frankowskiego, św. Jan Paweł II nie tylko uczył, ale i wychował w duchu patriotyzmu a wszystkie jego pielgrzymki do kraju były najpiękniejszą jego lekcją
– Przez dobrze pojmowany patriotyzm dojrzewamy kulturowo. Ale są tez jego negatywne oblicza, jak nacjonalizm, szowinizm czy kosmopolityzm – zauważył z kolei dr Kazimierz Krajewski. Natomiast Jolanta Kozłowska, była konsul generalna RP w Kolonii a obecnie prezes Fundacji Uniwersyteckiej mówiła o rosnącym patriotyzmie Niemców, o tym iż żadna partia w tym kraju nie ma na niego monopolu.