W wypełnionej do ostatniego miejsca sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury w Leżajsku miał miejsce koncert jubileuszowy z okazji 25-lecia działalności Zespołu Pieśni i Tańca „Leliwa”.
Zespół Pieśni i Tańca „Leliwa” powstał w 1989 roku przy ówczesnym Miejskim Domu Kultury w Leżajsku i działa nieprzerwanie do dziś. Swoją nazwę przyjął od herbu pierwszego starosty leżajskiego – Spytka z Tarnowa Herbu Leliwa. Obecnie zrzesza ok. 50 dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjum i szkół średnich z Leżajska i okolic. Zespół pracuje w dwóch grupach wiekowych: „Mała Leliwa” i „Leliwa”. Choreografem zespołu jest Teresa Dydacka-Jarek, nauczycielka w Szkole Podstawowej nr 2 w Leżajsku, zaś kierownikiem muzycznym jest Zdzisław Zawilski. Kierownikiem organizacyjnym zespołu jest Elżbieta Kuźma.
„Leliwa” kultywuje tradycje polskiego folkloru narodowego i regionalnego, zwłaszcza Rzeszowszczyzny, do tego bowiem regionu należy Leżajsk z wyodrębnioną etnicznie grupą Lasowiaków. Przy opracowywaniu układów tanecznych choreograf zespołu czerpie pomysły z rodzimej tradycji, aby podczas występów i koncertów zespół mógł propagować w kraju, jak i zagranicą zarówno folklor narodowy, jak również tradycje taneczne Ziemi Leżajskiej i Rzeszowszczyzny – chroniąc od zapomnienia nasze dziedzictwo.
Zespół przez szereg lat swojej działalności był wielokrotnie nagradzany i wyróżniany. Największe dotychczasowe osiągnięcia zespołu, to zajęte czołowe miejsca i wyróżnienia w konkursach ogólnopolskich i międzynarodowych m.in.: „Brązowa Jodła” w XX Ogólnopolskim Harcerskim Festiwalu Kultury Młodzieży Szkolnej w Kielcach w 1995 roku, I miejsce w Międzynarodowym Festiwalu Kultury Polskiej i Ukraińskiej „Pyriatyń Fest” w 2008 roku na Ukrainie oraz III miejsce i wyróżnienie (w dwóch kategoriach wiekowych) w II Międzynarodowym Przeglądzie Folkloru, Piosenki i Tańca „FOLKLOR ŚWIATA 2011” w Zduńskiej Woli.
„Leliwa” kilkakrotnie koncertowała poza granicami kraju: w Sarrians we Francji, w Vasorosnameny, Abony i Tapioszolos na Węgrzech, kilkakrotnie na Ukrainie w Czortkowie, Tarnopolu, Nowojaworowsku, Pyriatynie i Seroczynie, w Pradze w Czechach, w Rimini, Bellarii i Imoli we Włoszech, w Abony i Tapioszolos na Węgrzech, w Kiten i Primorsku w Bułgarii – zawsze z ogromnym powodzeniem reprezentując przede wszystkim Ziemię Leżajską i Rzeszowszczyznę, ale również nasz kraj.
Swoją, ponad dwudziestoletnią działalnością zespół wrósł na stałe w życie kulturalne swojego miasta i regionu. Kultywując tradycje polskiego folkloru narodowego i regionalnego, aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym swojego środowiska, wyjeżdża na przegląd i konkursy, zdobywając niejednokrotnie czołowe miejsca i wyróżnienia.