Wśród tegorocznych tarnobrzeskich maturzystów oczekiwać możemy dobrych wyników. Piątek przypadający trzynastego dnia maja okazał się chyba całkiem szczęśliwy dla naszej młodzieży podchodzącej tego dnia do rozszerzonego egzaminu maturalnego z geografii. Stało się to za sprawą dwóch pytań, które znalazły się w egzaminacyjnym arkuszu.
Pytanie egzaminacyjne nr 13 brzmiało:
“Jezioro Tarnobrzeskie powstało w wyniku zalania wyrobiska po eksploatacji surowca chemicznego, którego wydobycie w Polsce ze złóż rodzimych w ostatnim dwudziestoleciu znacznie zmalało. Podaj nazwę surowca chemicznego wydobywanego w przeszłości w pobliżu Tarnobrzega oraz inny sposób pozyskiwania tego surowca obecnie w Polsce”.
Kolejne pytanie egzaminacyjne nr 14 przyjęło postać:
“Uzasadnij dwoma argumentami, że usytuowanie Jeziora Tarnobrzeskiego sprzyja rozwojowi funkcji rekreacyjnej tego zbiornika wodnego”.
W przypadku tych dwóch pytań mieszkańcy Tarnobrzega mogą poczuć się prawdziwymi ekspertami. Serwisy internetowe, publikujące arkusze pytań wraz z odpowiedziami, mogły zgłosić się do mieszkańców miasta, aby uzyskać wyczerpujące odpowiedzi na maturalne pytania. Niektóre z nich sugerowały bowiem w swoich propozycjach odpowiedzi, że usytuowanie jeziora pozwala na połączenie z Wisłą, co umożliwiać ma wpływanie na akwen niewielkim jednostkom, np. kajakom, motorówkom. Wypada przygotować się na pielgrzymki młodych turystów nad nasze jezioro.
Info: www. tarnobrzeg.pl