Wywiad z Wiolettą Krzyżanowską, Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 323 w Warszawie i pedagogiem współpracującym z programem Akademia Bezpiecznego Puchatka.
Wielkimi krokami zbliżają się ferie zimowe. Część dzieci wyjedzie na zimowiska, inne będą uczestniczyć w zajęciach organizowanych przez szkoły, czy domy kultury. Znajdą się też takie dzieci, które będą spędzać ferie w domu. Nie oznacza to, że czas spędzony w domu ma być nudny. Ekspert odpowiada, dlaczego i jak organizować dzieciom czas wolny, by ferie nie ograniczały się wyłącznie do oglądania telewizji i grania w gry komputerowe.
Dlaczego warto organizować dziecku czas wolny?
Z punktu widzenia rozwoju dziecka, bardzo korzystne jest łączenie wielu sfer – nauki, odpoczynku i aktywności ruchowej. Stąd tak ważna jest pomoc dorosłych w planowaniu czasu wolnego dzieci. Warto podkreślić, że nie chodzi tylko o uczenie się w klasycznym rozumieniu, czyli czytanie i zapamiętywanie informacji. Nauka może odbywać się również przez doświadczenie i zabawę. Ferie mogą być dla dziecka zarówno czasem odpoczynku od szkolnych obowiązków, ale także rozwoju i nabywania nowych umiejętności. Warto zatem, aby rodzice zaangażowali się w wolny czas dziecka, aby spędziło go efektywnie i kreatywnie przez na przykład wspólne gotowanie czy wycieczki. Chwile spędzone wspólnie z dzieckiem mają istotny wpływ na jego rozwój emocjonalny, psychiczny i społeczny. Poświęcając uwagę dziecku, rodzic wpływa na jego poczucie bezpieczeństwa oraz poczucie własnej wartości, a także buduje pozytywne relacje w rodzinie i z otoczeniem. Natomiast kreatywne formy spędzania czasu pobudzają wyobraźnię dziecka.
W jaki sposób rodzice powinni spędzać czas wolny z dzieckiem?
Należy pamiętać o tym, aby nie narzucać dzieciom rodzaju zabaw, dobrze jeśli wspólnie z dzieckiem naradzimy się, co chciałoby robić. Warto wykorzystać naturalną dziecięcą ciekawość i pobudzać kreatywność najmłodszych oferując im nowe formy znanych im czynności czy zabaw. Świetnym pomysłem jest np. wspólne gotowanie czy pieczenie – dziecko wycinając ciastka czy lepiąc kotleciki w różnych formach, bawi się i jednocześnie uczy praktycznych i przydatnych umiejętności. Bardzo ważne jest także spędzanie wspólnego czasu w sposób aktywny i na świeżym powietrzu – łyżwy, sanki, narty, wspólne lepienie bałwana przed domem, wycieczki krajoznawcze. Można także pokazywać dzieciom, w jaki sposób my, rodzice, spędzaliśmy czas jako dzieci np.: jeśli ktoś ma taką możliwość zamiast zjazdu na klasycznych sankach wykorzystać worki z sianem. Wszelkie zabawy na świeżym powietrzu korzystnie wpływają na rozwój dziecka, a także budują jego odporność. Przykład rodziców oraz ich pozytywny stosunek do aktywnego spędzania czasu wolnego, pozwala w naturalny sposób budować w dziecku zdrowe nawyki, gdyż rodzic staje się wzorem do naśladowania w przyszłości. Opiekunom, którzy mogą przeznaczyć dodatkowe środki na rozrywkę dla dzieci polecam bardzo popularne escepe roomy, czyli domy zagadek, parki trampolin lub przedstawienia teatralne zamiast kina.
Jakie jest Pani zdanie na temat włączania gier dostępnych w Internecie do wspólnych zabaw z dzieckiem?
Według mnie Internet może stanowić miejsce zabaw o ile korzysta się z niego świadomie. Należy jednak pamiętać, aby nie dawać dziecku nieograniczonego dostępu do Internetu, a „poznawać” sieć wspólnie i uczyć dzieci bezpiecznego poruszania się po niej. Internet może być przydatnym narzędziem zarówno w zabawie jak i nauce. Jest wiele miejsc w cyberprzestrzeni, które oferują wartościowe gry i zabawy. Przykładem takiego miejsca, jest strona www programu Akademia Bezpiecznego Puchatka. Znajdują się tam gry i łamigłówki, przygotowane przez specjalistów, które łączą zabawę z nauką i jednocześnie rozwijają dziecięce zdolności zapamiętywania i koncentracji. Bezpieczeństwo dziecka także w Internecie jest bardzo ważne, dlatego każdy rodzic powinien interesować się na jakie portale wchodzi jego pociecha, a także mieć na uwadze czas spędzony przed ekranem komputera.
One Comment
Urszulka
dobrze, że moje dziecko ma spokojną osobowość i lubi się uczyć, w sumie dlatego zapisaliśmy go na kurs języka angielskiego do Toddlera. Fajna sprawa trochę inny sposób na spędzanie wolnego czasu, ale każdy jest dobry 😀