Inwestycja w nieruchomość w życiu regularnego Kowalskiego zdarza się niekiedy jedyny raz na całe życie. Z tego właśnie powodu warto skupić się na jak najlepszej formule nabywanego obiektu bądź też projektu architektonicznego. Ważne, aby zakładał on jak najlepsze procentowe dane o zachowaniu energii zazwyczaj pożytkowanej na podniesienie temperatury w czasie sezonu grzewczego. Wybierając pomysł na całokształt budowli pamiętajmy też, że chcemy zostawić na ziemi jak najmniejszy ślad węglowy. W jaki sposób połączyć perspektywę ekologiczną z ekonomiczną stroną przedsięwzięcia, opowiadamy poniżej.
Case study z energooszczędności
Jeśli chcesz zrozumieć nowe standardy lepiej, musimy zacząć od przykładu z prawdziwego zdarzenia. Nie tak dawno temu, jeden z krajowych deweloperów powołał do życia ambitny projekt o nazwie Osiedle Sielanka, a w jego ramach zdecydował się na wykorzystanie najnowszych metod budowlanych tak, by spełnić wyśrubowane standardy narzucane przez NFOSiGW. Dzięki temu po urzeczywistnieniu inwestycji powstał szereg domów, które jako jedne z pierwszych w Polsce (!) stały się obiektami energooszczędnymi.
Dziś domy na sprzedaż w Tarnowskich Górach i Mikołowie właśnie z racji energooszczędności nie ustępują w rywalizacji z nieruchomościami z największych rodzimych miast jak Wrocław, Poznań lub Warszawa. Jak więc widzimy, ekonomiczna alternatywa przyciąga coraz więcej konsumentów, zwłaszcza zaś ludzi świadomych na polu ochrony środowiska naturalnego. Nie jest przecież trudna do wychwycenia zależność między energią zużywaną do opału a emisją szkodliwych dla planety produktów spalania.
Liczby i najlepsze praktyki. To warto wiedzieć
W zestawieniu aktualnie stosowanych technik budowlanych pod względem wydajności, wygrywa tak zwane budownictwo pasywne, które względem tradycyjnych środków budownictwa, pozwala na aż dziesięciokrotnie mniejsze nakłady na opał. Dla porównania, coraz szerzej stosowane standardy energooszczędne pozwalają co najwyżej na zaoszczędzenie nieco ponad połowy środków normalnie przeznaczanych na paliwo grzewcze.
Bez względu na liczby, formuła energooszczędna okazuje się znacznie bardziej przystępna finansowo oraz adekwatna w nadwiślańskim klimacie. U jej podstaw leżą doskonałe materiały o znacznie lepszych parametrach i wskaźnikach przekazywania ciepła. W ich poczet należy włączyć ulepszoną stolarkę okienną i przeszklenia wieloszybowe, ale też dobrze dobrane surowce stanowiące cieplną izolację – gruby grafitowy styropian oraz nie cieńsza niż 30 cm warstwa wełny mineralnej.
Oczywiście liczy się także budulec murów oraz dokładne ocieplenie także tych części budynku, które są położone najniżej. Piec grzewczy powinien być wydajny i przyjazny środowisku, zaś wentylacja mechaniczna musi koniecznie opierać się rekuperacji pozwalającej na odzyskanie wygenerowanej we wnętrzu obiektu temperatury.
Ponadto, do wszystkiego dochodzą też wskazania, aby budynek i pomieszczenia były zorganizowane w proste bryły – im więcej załomów, tym ciężej ogrzać całość – oraz pozostawiały wszelkie planowane okna i balkonowe drzwi od strony południowej, gdzie dzienne słońce będzie mogło przysłużyć się naszym wysiłkom grzewczym.