Międzynarodowe aspekty, finanse, wielkie inwestycje II RP – to wszystko można odnaleźć w książce „Historia Centralnego Okręgu Przemysłowego”, którą autor prof. Marian Marek Drozdowski zaprezentował w Stalowej Woli. Promocja odbyła się 26 stycznia, w Bibliotece Międzyuczelnianej.
Profesor Drozdowski znany jest mieszkańcom Stalowej Woli już od lat 80-tych. Jest historykiem, biografistą, inicjatorem powstania wielu publikacji o Warszawie. Przede wszystkim jest jednak wielkim znawcą historii gospodarczej II Rzeczypospolitej, w tym historii Centralnego Okręgu Przemysłowego oraz Stalowej Woli.
Historyk przez wiele lat zbierał różne materiały, pogłębiał wiedzę na temat COP-u. Plonem tej pracy jest powstanie naukowej monografii, która zainteresuje nie tylko historyków. – Wiele książek ukazało się na temat COP-u oraz Stalowej Woli. Ta jest jednak wyjątkowa. Chociaż to typowo naukowa pozycja, profesor bardzo ciekawie i przystępnie opisuje swoją dziedzinę. Warto również zwrócić uwagę na stronę ikonograficzną, ponieważ książka jest bogato ilustrowana – mówiła Anna Garbacz.
Książka porusza nie tylko zagadnienia genezy i budowy COP-u, pokazuje również wizje przyszłości, zarysowane przez jego twórców, jak wiemy, niezrealizowane z powodu wybuchu II wojny światowej. Istotną częścią publikacji jest przedstawienie opinii o COP-ie, prezentowanych w czasach realizacji tego planu, jak i w okresie PRL, a także III RP. Monografia obejmuje istotne wydarzenia w realizacji tego dzieła od końca 1935 do jesieni 1939 roku, zapisana bardzo szczegółowo na kilkudziesięciu stronach książki. Profesor podkreślił, że COP głównie opierał się na polskich pomysłach technologicznych. – Przed wojną byliśmy ósmą potęgą lotniczą i szóstą w Europie, jeżeli chodzi o nowe koncepcje. A dzisiaj naszym marzeniem jest wyprodukować jeden samolot. Obecnie mamy kilkadziesiąt więcej inżynierów, potężne politechniki ale gdzie nam do poziomu z lat COP-u – mówił Marian Drozdowski. Historyk podkreślał również, że od najmłodszych lat trzeba wyłapywać młodzież uzdolnioną technicznie i pielęgnować ich talent z myślą o obsłudze polskiego rynku pracy. – Trzeba pamiętać również o tym, że o poziomie gospodarczym decyduje wzajemna harmonia między produkcją broni a produkcją sprzętu cywilnego, w oparciu o nowoczesne rozwiązania. Dlatego młodym należy dodać skrzydeł – mówił profesor.
Materiały dotyczące Centralnego Okręgu Przemysłowego są bardzo obszerne. Historyk podkreślił, że niewykluczona jest kontynuacja monografii. Jednakże w głównej mierze zależy to od czytelników. – Obecnie zainteresowanie książką historyczną, a szczególnie tematyką przemysłu, techniki, jest strasznie skromne. Wystarczy zobaczyć targi książki historycznej. Ilość tytułów związanych z przemysłem, techniką jest niewielka. A przecież o naszej przyszłości decyduje nasza niepodległość ekonomiczna – podkreślił profesor.
Książka powstała dzięki zaangażowaniu władz miasta, a jej promocji w Stalowej Woli, podjęło się Muzeum Regionalne.