Dwa i pół miliona złotych dofinansowania na inwestycje w oświacie i remonty dróg oraz blisko milion złotych zwrotu za wybudowaną kilka lat temu salę gimnastyczną w Nowosielcu. Samorząd Niska zdobywa kolejne środki na konieczne w mieście i gminie inwestycje. – Są to nasze sukcesy i mamy się czym cieszyć. Robimy swoje i prowadzimy Nisko w dobrym kierunku – mówi burmistrz Julian Ozimek.
Kiedy na sesji absolutoryjnej 23 czerwca opozycyjni radni zarzucali władzom miasta słabe wyniki w pozyskiwaniu środków finansowych z zewnątrz, nie spodziewano się, że zaledwie tydzień później na konto Gminy wpłyną dodatkowe złotówki. A wszystko za sprawą Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Zgłoszone przez samorząd Niska zadania znalazły się na 133. pozycji podkarpackiej listy rankingowej i mimo odległego miejsca otrzymały wsparcie.
Niżański samorząd do PROW zgłosił przebudowę ulic Ogrodowej, Zielonej i Akacjowej w Zarzeczu. Prace na tych drogach wyceniono wstępnie na nieco ponad milion złotych, dofinansowanie w ramach programu ma wynieść około 620 tysięcy złotych. Kolejne 400 tysięcy złotych Nisko wyłoży ze swojego budżetu. Dzięki tym środkom uda się poprawić nawierzchnię na blisko kilometrowym odcinku dróg. 27 czerwca w Urzędzie Marszałkowskim burmistrz Niska podpisał umowę na dofinansowanie inwestycji.
Odzyskali kasę z Nowosielca
Nie tylko pieniądze z PROW, ale także blisko milion złotych za budowę sali gimnastycznej w Nowosielcu zasiliły w ostatnim czasie budżet Niska.
– Rok 2015 był bardzo trudny, bo Urząd Marszałkowski nie ogłaszał naborów po środki unijne. Nam się udało jednak odzyskać prawie milion złotych, którego nie otrzymaliśmy w czasie budowy sali gimnastycznej w Nowosielcu. Po wielkich staraniach środki te wpłynęły do gminnej kasy – podkreśla burmistrz Ozimek. – Podczas sesji absolutoryjnej, ku mojemu zdziwieniu, jeden z radnych negował funkcjonowanie gminy i pozyskiwanie środków unijnych, co jest zakłamaniem. Taką sprytną nieprawdą. Gmina Nisko przez okres ostatnich 10 lat znajdowała się w pierwszej dziesiątce województwa podkarpackiego pod względem gospodarności i w pierwszej dziesiątce pod względem pozyskiwania środków unijnych. Jesteśmy od wielu lat w Złotej Setce na dwa i pół tysiąca gmin w kraju. Czyżby to nie były sukcesy gminy? – dopytuje włodarz.
Sukcesem samorządu Niska jest bez wątpienia pozyskanie unijnych środków na przebudowę części istniejącego budynku Szkoły Podstawowej w Podwolinie na potrzeby Przedszkola nr 2 w Nisku. Inwestycja ta obejmie m.in.: przebudowę części budynku szkoły o powierzchni około 287 mkw., w której zlokalizowane zostaną pomieszczenia dla nauczycieli, aneks kuchenny, zmywalnia, dwie sale zajęć dla dwóch tworzonych oddziałów przedszkolnych, trzy toalety, szatnia i schowek. W ramach tego samego zadania przebudowana zostanie kuchnia w Przedszkolu nr 1 w Nisku, tak by mogła przygotowywać posiłki zarówno dla dzieci z Przedszkola nr 1, jak i tworzonego Przedszkola nr 2 w Nisku-Podwolinie. Przebudowa szkoły pod potrzeby przedszkola, a także modernizacja kuchni kosztować będą nieco ponad półtora miliona złotych, z czego 886 tysięcy złotych to wsparcie z PROW.
Zbudują też halę
Wśród zadań, na które Nisku udało się znaleźć wsparcie jest także budowa sali gimnastycznej i zakup nowoczesnego wyposażenia dydaktycznego oraz przebudowa istniejącej sali gimnastycznej w Zespole Szkół w Zarzeczu. Projektowana inwestycja obejmuje budowę budynku sali gimnastycznej o całkowitej powierzchni użytkowej 1132 mkw. wraz z łącznikiem oraz boiskiem wielofunkcyjnym przeznaczonym do gry w siatkówkę, piłkę nożną, koszykówkę oraz piłkę ręczną z niezbędnym wyposażeniem, czyli trybunami, kotarą grodzącą, tablicą elektryczną i drabinkami gimnastycznymi. Budynek sali będzie dwukondygnacyjny. Obok obiektu przewiduje się dodatkowe pomieszczenia socjalne, salę wielofunkcyjną i korekcyjną. Dodatkowo sala zostanie wyposażona w sprzęt do gry w siatkówkę oraz bramki do piłki ręcznej.
Przedmiotem projektu jest również stworzenie nowoczesnych pracowni matematyczno–przyrodniczych, poprzez doposażenie już istniejących w nowoczesny sprzęt wspomagający nauczanie na poziomie szkoły podstawowej w obszarze przyrody i matematyki, a także na poziomie gimnazjum w obszarze nauczania biologii, chemii, fizyki, geografii i matematyki. Koszt całkowity tego zadania to blisko trzy i pół miliona złotych, w tym milion złotych to wsparcie z PROW. – Mamy już milion złotych z PROW, będziemy się jeszcze starać o milion złotych z ministerstwa edukacji – zapowiada niżański burmistrz. – W sumie w tym roku pozyskaliśmy kilka milionów złotych. Są to nasze sukcesy i mamy się czym cieszyć. Podawanie innych informacji jest co najmniej nieeleganckie, ale tak to już w życiu bywa. My będziemy roić swoje i prowadzić Nisko w dobrym kierunku.
TEKST UKAZAŁ SIĘ W PAPIEROWYM WYDANIU SZTAFETY NR 27