Wernisaż wystawy pokonkursowej, autorskie pokazy zdjęć, wspólne fotografowanie o świcie, wymiana doświadczeń, rozmowy o sprzęcie, krajobraz rzeki Gilówki, rosiczki na bagnach i modliszki na leśnej polanie – Dni Fotografii Przyrodniczej Ziemi Niżańskiej 2017, które odbywały się od 8. do 10. września, dały ich uczestnikom wiele powodów do satysfakcji.
Po raz kolejny Gminny Ośrodek Kultury, Sportu, Turystyki i Rekreacji w Jarocinie zorganizował bogatą w atrakcje imprezę dla miłośników fotografii przyrodniczej z całej Polski. Zaczęło się od autorskich pokazów fotografii artystów z Ostrowca Świętokrzyskiego – Joanny Szymczuch, Andrzeja Łady, Pawła Jablczyka i Jarosława Wójcika. Potem nagrodzono laureatów konkursu fotograficznego „Latające cuda natury” i oficjalnie otwarto wystawę pokonkursową, którą można już oglądać w jarocińskim GOK-u. Drugi i trzeci dzień obfitował w atrakcje plenerowe. Uczestnicy podziwiali przyrodnicze zasoby ziemi niżańskiej: lasy wokół Ulanowa, bagna pod Jarocinem i krajobraz rzeki Gilówki, dodatkowo także rezerwat Imielty Ług. Fotografowano krajobrazy i leśne zwierzęta, nie zabrakło też atrakcji dla fanów makrofotografii, którym trafił się rarytas w postaci stanowiska rzadkiej, owadożernej rośliny – rosiczki, a hitem pleneru okazała się leśna polana obfitująca w modliszki, które przyleciały niespodziewanie ku radości fotografujących.
– Dni fotografii przyrodniczej organizujemy już czwarty raz i okazuje się, że formuła naszej imprezy jest ciągle interesująca dla fotografów z całej Polski. Większość z uczestników to mieszkańcy powiatu niżańskiego i stalowowolskiego, ale w tym roku przyjechały także osoby z odległych rejonów kraju: Warszawy, Lublina, Jarosławia, Częstochowy i Tarnowa. Ziemia niżańska ma wspaniałą przyrodę i z satysfakcją chwalimy się nią przed ludźmi z innych części kraju. Podobną imprezę będziemy chcieli zorganizować także w przyszłym roku – zdradza Karolina Kutyła, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Jarocinie.
Jarocińskie dni fotografii przyrodniczej przyciągają fotografów, z pewnością, także ze względu na autorytet patronów imprezy, którymi są: Związek Polskich Fotografów Przyrody, Okręg Roztoczańsko-Podkarpacki oraz Stalowowolskie Stowarzyszenie Fotograficzne ANIMUS.
Fotorelacja z wernisażu wystawy pokonkursowej „Latające cuda natury”: