[ZDJĘCIA] – W naszej kulturze przy grobach staje się z zadumą i westchnieniem. Niech ta cisza będzie najbardziej wymownym znakiem naszego szacunku i pamięci o znanych i nieznanych bohaterach. Cześć ich pamięci – mówił wójt gminy Pysznica Tadeusz Bąk podczas odsłonięcia tablicy na Cmentarzu Parafialnym w Jastkowicach, upamiętniającej pochodzących z tej ziemi bohaterów walk o wolność naszej Ojczyzny.
Uroczystość odsłonięcia tablicy na Cmentarzu Parafialnym w Jastkowicach odbyła się w niedzielę, 23 września.
– Józef Piłsudski powiedział: „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien szacunku, teraźniejszości ani prawa do przyszłości”. Słowa te odlane są na tablicy, którą będziemy odsłaniać – powiedział wójt Tadeusz Bąk.
Pod słowami Marszałka wyryto napis: „Pamięci Wszystkich mieszkańców Parafii Jastkowice, którzy walczyli w obronie Ojczyzny od czasów najdawniejszych, powstań narodowych, I i II wojny światowej, lat powojennych aż do współczesności. W podziękowaniu znanym i nieznanym z imienia i nazwiska, którzy walczyli, by kolejne pokolenia mogły żyć w wolnym kraju. Niech otrzymany dar wolności będzie strzeżony jak najdroższy skarb i pielęgnowany w sercu każdego Polaka. W 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Społeczność Gminy Pysznica. 23 września 2018 r.”.
– Dziś nasze myśli są z tymi, którzy zginęli za wolną Polskę. Myślimy o Polakach urodzonych na tej jastkowickiej ziemi, którzy żyli w czasach niewoli i wojny. Ginęli niewinnie na wojennych frontach, w łagrach, w niemieckich obozach koncentracyjnych, w pacyfikacjach wsi, w bratobójczych potyczkach – mówił wójt gminy Pysznica.
Zbigniew Markut ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej – Koła Obwodu Nisko – Stalowa Wola zachęcał organizatorów uroczystości do stworzenia księgi pamięci o losach mieszkańców tej ziemi, walczących na wojennych frontach, a także tych, którzy musieli cierpieć, będąc więźniami obozów i zakładów karnych.
– Księga taka byłaby uzupełniania, bowiem nie wszystkie informacje dotyczące tych osób i wydarzeń są nam znane. – mówił Zbigniew Markut.
Uroczystości uświetnił występ uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach, którzy zaprezentowali patriotyczny montaż słono-muzyczny. Odczytano też Apel Pamięci.
Przedstawiciele władz gminy, delegacja Światowego Związku Żołnierzy AK oraz dyrekcja i młodzież ze szkoły w Jastkowicach, złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem ofiar faszyzmu i komunizmu. Następnie odprawiona została msza św., której przewodniczył ks. Adam Węglarz.
W obchodach uczestniczyły poczty sztandarowe z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Armii Krajowej w Jastkowicach oraz Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.