Siostra przeszła na wcześniejszą emeryturę. Kiedy ukończyła powszechny wiek emerytalny obliczono jej emeryturę, która była wyższa od wcześniejszej. Dlaczego?
ZUS dokonuje wielu przeliczeń z emerytur wcześniejszych na emerytury ustawowe dla kobiet, które ukończyły powszechny wiek emerytalny. Czy emerytura będzie wyższa, czy też niższa od wcześniej przyznanej emerytury na „starych zasadach” można stwierdzić dopiero po dokonaniu stosownych obliczeń. Po dokonaniu obliczeń ZUS dokonuje wypłaty świadczenia korzystniejszego. Natomiast w sytuacji, gdyby ZUS popełnił błąd przy obliczeniu wysokości świadczenia lub świadczenie zostałoby obliczone w zawyżonej wysokości w związku z podaniem przez byłego pracodawcę błędnych danych – świadczeniobiorca nie ponosi konsekwencji w postaci zwrotu nadpłaconego świadczenia.
Czy składając wniosek o emeryturę muszę się zwolnić z pracy?
Nie musi Pani, ale wówczas ZUS przyzna świadczenie, lecz go nie wypłaci, póki nie zostanie rozwiązana umowa o pracę.
Mój mąż był na wcześniejszej emeryturze i pracował. Na skutek zmiany przepisów w 2011 r. musiał zawiesić wypłatę emerytury. Po zmianie przepisów ZUS ma zwracać zawieszone świadczenia. Mąż złożył taki wniosek i zmarł. Czy dostanę wyrównanie, które przysługiwało mężowi?
Jeżeli mąż złożył wniosek, Pani jako osoba uprawniona, składając wniosek o wypłatę świadczenia, które należało się mężowi, otrzyma zwrot zawieszonego świadczenia.
Od sierpnia jestem na emeryturze. Od grudnia mam okazję sobie dorobić w ochronie. To praca na umowę- zlecenie. Jak będzie ona oskładkowana?
Jeżeli jest Pan uprawniony do emerytury, to z tytułu zawartej umowy-zlecenia podlega Pan obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu, a także zdrowotnemu. Ubezpieczenie chorobowe jest w Pana sytuacji dobrowolne, a objęcie nim nastąpi na Pana wniosek, który trzeba zgłosić do zleceniodawcy. Zatrudniająca Pana firma jest zobowiązana odprowadzać za Pana składki na wymienione obowiązkowe ubezpieczenia oraz na ubezpieczenie chorobowe, ale tylko i wyłącznie w przypadku, gdy zechce Pan do niego przystąpić.
Zastanawiam się nad skorzystaniem z emerytury częściowej. Nie wiem, czy będąc na tym świadczeniu, będę mógł dorabiać?
Emerytura częściowa wynosi 50 proc. kwoty emerytury wyliczonej według zreformowanych zasad. Do jej wypłacania nie jest wymagane rozwiązanie stosunku pracy. Można pracować, również u dotychczasowego pracodawcy, i to bez żadnych ograniczeń. Łączna kwota pobranej emerytury częściowej w wysokości przed odliczeniem zaliczki na podatek dochodowy i składki na ubezpieczenie zdrowotne spowoduje zmniejszenie podstawy obliczenia przyszłej emerytury z tytułu osiągnięcia podwyższonego wieku emerytalnego.