Niezależnie od naszej sytuacji finansowej w naszym życiu pojawić mogą się sytuacje, które sprawią, że potrzebować będziemy dodatkowej gotówki.
W takich chwilach najprostszym rozwiązaniem jest pożyczenie pieniędzy w banku lub innej instytucji finansowej.
O ile osoby pracujące nie mają z tym problemu, o tyle sytuacja osób bezrobotnych jest bardziej skomplikowana. Wiele z nich zastanawia się, czy mają jakiekolwiek szanse na otrzymanie pożyczki. Sprawdźmy więc jak wygląda to w praktyce.
Bezrobocie to poważny problem
W momencie, w którym zostajemy bez pracy bardzo często wpadamy w kłopoty finansowe. Oszczędności, jeśli je posiadaliśmy, szybko topnieją. Jeśli dodatkowo pojawią się nieprzewidziane wydatki – sytuacja staje się naprawdę trudna. Choć sytuacja na rynku pracy w naszym kraju wciąż się poprawia, nawet szybkie znalezienie pracy i tak oznacza radzenie sobie przez kolejny miesiąc bez dochodów. Nic więc dziwnego, że pożyczenie pieniędzy dla wielu osób w tej sytuacji jest jedynym wyjściem.
Banki nie udzielają kredytów bezrobotnym
Zazwyczaj, kiedy chcemy pożyczyć pieniądze pierwsze kroki kierujemy do banku. Niestety, osoby, które nie posiadają pracy mogą się rozczarować. Praktycznie każdy bank udziela bowiem kredytów gotówkowych jedynie tym osobom, które osiągają regularne dochody i mogą przedłożyć zaświadczenie o zarobkach. Na szczęście, banki to nie jedyne instytucje, które mogą nam pomóc w trudnej sytuacji.
Firmy pożyczkowe są bardziej liberalne
Obecnie na rynku działają również prywatne firmy pożyczkowe, które w swojej ofercie mają również pożyczki dla bezrobotnych. Mają one znacznie bardziej otwarte podejście do klienta, doskonale rozumiejąc, że w życiu każdego z nas mogą pojawić się różne sytuacje. Dzięki temu osoba, która nie posiada zatrudnienia może zaciągnąć niewielką pożyczkę, która pomoże jej w trudnej sytuacji.
Jakie warunki musi spełnić osoba bezrobotna?
Aby otrzymać pożyczkę dla bezrobotnych nie musimy spełnić wiele warunków. Większość firm wymaga bowiem jedynie polskiego obywatelstwa oraz ukończenia 21 roku życia. Osoba, która chce zaciągnąć pożyczkę musi mieć również ważny dowód osobisty oraz nie powinna figurować w bazach danych dłużników.