5.0 / 5
Stalowa Wola Nisko Radomyśl nad Sanem Pysznica Zaleszany 8 sierpnia 2025

Co dalej z drogą S74 Opatów-Nisko?

Choć decyzja środowiskowa dla kluczowego odcinka drogi ekspresowej S74 między Opatowem a Niskiem miała zostać wydana w lipcu 2025 roku, na początku sierpnia wciąż jej nie ma. To opóźnienie budzi coraz większy niepokój wśród samorządowców i parlamentarzystów, którzy od lat zabiegają o realizację tej strategicznej inwestycji drogowej. Czy przeciągająca się procedura zablokuje plany dalszej rozbudowy trasy, która ma połączyć Podkarpacie z autostradą A1 i siecią dróg w całej Europie?

REKLAMA

Gdzie jest decyzja?

Poseł Rafał Weber, który od lat wspiera projekt budowy S74 i przewodniczy parlamentarnemu Zespołowi ds. Budowy Drogi Ekspresowej S74, nie ukrywa, że brak decyzji środowiskowej budzi poważne wątpliwości. 

– Zgodnie z tym co nam zakomunikowano w lutym tego roku podczas zebrania Zespołu „Tak dla S74”, decyzja środowiskowa dla odcinka Opatów–Nisko miała zostać wydana w lipcu bieżącego roku. Jesteśmy już w sierpniu. Nie mamy informacji o tym, że RDOŚ rzeszowski wydał taki dokument. Poczekamy jeszcze chwilę. Ja zwołam Zespół ds. Budowy S74 jeśli nic się nie zadzieje na początku września, tak żeby uzyskać informacje co się dzieje z decyzją środowiskową, czy są jakieś nowe przeszkody, nowe elementy, które Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska musi rozważyć, bo po raz kolejny wydłuża wydanie tego dokumentu. Będziemy chcieli uzyskać taką bezpośrednią wiedzę zarówno od inwestora Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, jak i od organu środowiskowego - komentuje Rafał Weber.

Poseł podkreśla również znaczenie wskazania tzw. „wariantu społecznego” jako preferowanego przebiegu trasy:

– W decyzji środowiskowej zawsze wskazywany jest jeden wariant. Ten wariant, który zgodnie z algorytmem jest najkorzystniejszy od strony społecznej, środowiskowej, ekonomicznej i technicznej. Mam nadzieję, że to będzie „wariant społeczny”, bo to jest wariant, który jest najmniej kontrowersyjny ze wszystkich, które były do tej pory „na stole”. Ten wariant jest wspierany przez wszystkie samorządy, co jest bardzo istotne, od samorządów świętokrzyskich, poprzez Tarnobrzeg, gminę Gorzyce, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Stalową Wolę, gminę Pysznica i gminę Nisko. Na ten wariant została złożona decyzja środowiskowa i mamy nadzieję, że on zostanie wskazany jako ten, który będzie podlegał dalszym pracom. W lutym inwestor mówił, że na tamtą chwilę nie było żadnych przeciwwskazań jeżeli chodzi o ten wariant – mówi poseł Rafał Weber.

Najwolniejszy odcinek na całej trasie

Odcinek Opatów–Nisko to około 73-kilometrowy fragment drogi ekspresowej S74, który jako jedyny spośród wszystkich części trasy nie ma jeszcze nawet decyzji środowiskowej. Pozostałe fragmenty – o łącznej długości ok. 111 km – są już w fazie „projektuj i buduj”. Tymczasem w przypadku odcinka między Opatowem a Niskiem mówimy już o ponad 1,5-rocznym opóźnieniu względem harmonogramu.

Proces przygotowawczy rozpoczął się w 2018 roku. Rok później podpisano umowę na opracowanie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego. W 2022 roku złożono wniosek o decyzję środowiskową. Preferowanym wariantem, wskazanym przez GDDKiA, jest wariant W5, tzw. „wariant społeczny”.

Planowany przebieg drogi zakłada, że trasa poprowadzi przez 4 gminy w województwie świętokrzyskim (Opatów, Lipnik, Obrazów, Samborzec) oraz przez 7 gmin w województwie podkarpackim (Tarnobrzeg, Gorzyce, Zaleszany, Radomyśl nad Sanem, Stalowa Wola, Pysznica, Nisko).

Nowa trasa ma mieć dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdą stronę, a węzły drogowe zapewnią dostęp do drogi dla lokalnych użytkowników.

Znaczenie inwestycji dla regionu

Budowa S74 to nie tylko kwestia komunikacji lokalnej. Nowa trasa zapewni bezpośrednie połączenie z autostradą A1, a więc z główną osią transportową kraju i Europy Zachodniej. Dzięki A1 będzie możliwy wygodny dojazd zarówno na północ, do portów morskich i kurortów nadbałtyckich, jak i na zachód – w stronę autostrady A2 i dalej do Niemiec.

Dla województwa podkarpackiego to szansa na pełne włączenie w krajową i międzynarodową sieć transportową.

Nowa droga pozwoli również wyprowadzić ruch tranzytowy z wielu dziś zatłoczonych miejscowości, co przełoży się na poprawę bezpieczeństwa i komfortu życia mieszkańców oraz ograniczenie negatywnego wpływu transportu ciężkiego na środowisko.

Co dalej?

Mimo upływu czasu i wcześniejszych zapowiedzi, decyzja środowiskowa wciąż nie została wydana. Jeśli do początku września sytuacja się nie zmieni, parlamentarzyści chcą zwołać posiedzenie Zespołu ds. Budowy S74, by poznać przyczyny opóźnienia i uzyskać konkretne informacje od inwestora i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska.

Wydanie tej decyzji to warunek konieczny, by ruszyć z dalszymi etapami inwestycji.

Czy we wrześniu wreszcie dowiemy się, co dalej z drogą S74? Odpowiedź powinna nadejść już niebawem.

Oceń artykuł: 
Aktualna ocena:  5.0

Udostępnij artykuł:

Oceń artykuł: 
Aktualna ocena:  5.0

Komentarze

Tadeusz
2025-08-10 20:48:11
Myślę że chodzi o politykę. Droga przechodzi przez bastiony pisu. A ministerstwo jest KO. Czyli trzeba szkodzić rządowi.
Świadomy Lasowiak
2025-08-10 10:30:37
Weber, który wykańczał polskie firmy transportowe oraz polskie rolników dla Ukraińców !!!. Nie ma żadnego pojęcia, że ziemia do uprawy tworzy się przez tysiące lat. Ignorował brak zgody sadowników i rolników, aby ta drogą nie była prowadzone przez najżyźniejsze ziemie w powiecie sandomierskim. Ale ważniejsze jest jego ego oraz "wielką banderowska ukraina"
Max
2025-08-10 07:27:01
A gdzie mapa z przebiegiem drogi !!
Ariel
2025-08-09 21:25:23
Jaka społeczna śmiechu warte ustawka
Ale
2025-08-09 20:01:02
Jaki społeczny nikt się mnie nie pytał czy chce dom wyburzyć to jest najgorszy wariant najwięcej domów do wyburzenia ale to musi być jakaś ustawka
RaLph
2025-08-09 18:02:59
Najlepiej, żeby kostka brukowa była, jak za króla "Ćwieczka".... ci od środowiska to nieroby....
Jeremi
2025-08-09 15:48:59
To tak samo jak z decyzją środowiskowa od Cedzyna do Lagow
Kara musi być
2025-08-09 12:56:53
Podkarpackie za karę nie powinno mieć żadnych inwestycji. Mieszkańcy źle głosowali w wyborach.
xD
2025-08-22 14:18:57
Bredzisz.

Dodaj komentarz

Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości
REKLAMA
logo logo

Sztafeta w nowej odsłonie – szybkie newsy, lokalne historie i wszystko, czym żyje Stalowa. Zawsze na bieżąco, zawsze po sąsiedzku.

Mieięcznik Sztafeta

Dołącz do stałych czytelników

Kliknij i dowiedz się jak możesz zamówić stałą prenumeratę naszej gazety!

Zamów prenumeratę

Wydawnictwo Sztafeta Sp. z o.o.

Al. Jana Pawła II 25A/1010
37-450 Stalowa Wola

15 810 94 00 (Redakcja)

redakcja@sztafeta.pl

Twój koszyk

{{ formatPrice(item.price) }} zł
Suma: {{cart.total}} {{cart.currency=='PLN'?'zł':''}}
Realizuj zamówienie
Nie masz żadnych produktów w koszyku. Przejdź do sklepu