Największa parafia Stalowej Woli będzie miała nowego proboszcza. Ks. Edward Madej osiągnął wiek emerytalny i kończy kierowanie wspólnotą konkatedry Matki Bożej Królowej Polski. Stery po nim przejmie ks. Tomasz Szostek.
– Gdy poznałem świętej pamięci ks. Jana, był już emerytem, mówiąc kolokwialnie, wyszedł z obiegu, mógł poświęcić się swoim pasjom, wyjechać stąd, zająć się sobą. On dalej służył swej parafii, z którą związał większą część swojego życia. Jako emeryt cały czas żył życiem swojej wspólnoty, był w konfesjonale, w kancelarii parafialnej. Był takim dobrym...
– Dziękujemy mu za to wszystkie dobro, które wszczepiał w serca nasze, za tą postawę zawsze wierną Bogu i Kościołowi, krzyżowi, ewangelii, także i ojczyźnie naszej, i Stalowej Woli. Ksiądz Jan, świętej pamięci, tam z Nieba, mamy nadzieję, będzie orędował, będzie za nami się modlił – mówił 30 marca ksiądz biskup Edward Frankowski, na mszy św. po eksporcie...
31 marca odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. ks. prałata Jana Kozioła. Msza Święta pogrzebowa rozpocznie się o godz. 13:00 w kościele Źródło Miłosierdzia Bożego w Stalowej Woli, a po niej nastąpi złożenie ciała Zmarłego na Cmentarzu Komunalnym. Ceremonię poprzedzi modlitwa różańcowa o godz. 12:15, a czuwanie modlitewne rozpocznie się już o godz....
27 marca zmarł ks. Jan Kozioł - wieloletni duszpasterz, człowiek głębokiej wiary i oddania drugiemu człowiekowi. Miał 93 lata. Przez dziesięciolecia swojej posługi był związany m.in. ze Stalową Wolą, gdzie spędził znaczną część kapłańskiego życia, w tym wiele lat jako proboszcz parafii św. Floriana.
Już w najbliższy weekend w Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli odbędzie się wyjątkowe wydarzenie dla młodych ludzi z całej Polski. Od 13 do 15 marca parafia otworzy swoje drzwi dla uczestników kolejnej Oazy Modlitwy – trzydniowych rekolekcji skierowanych do młodzieży.
W niedzielę w konkatedrze Matki Bożej Królowej Polski został poświęcony nowy ołtarz w Kaplicy Matki Bożej Fatimskiej i Św. Jana Pawła II. W stylizowanym na drzewo głównym elemencie ołtarza jest figura Matki Bożej z objawień w 1917 r. i relikwie Świętego. Tego samego dnia proboszcz parafii konkatedralnej ks. Edward Madej poświęcił nową chrzcielnicę.
31 stycznia, w wieku 93 lat, zmarł ks. Zygmunt Polityński - emerytowany kapłan posługujący w parafii pw. Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli.
Już 25 stycznia, tuż po Mszy Świętej o godzinie 12:00, w Kościele pw. Trójcy Przenajświętszej w Stalowej Woli odbędzie się Koncert Kolęd i Pastorałek, na który zapraszają dzieci z Oazy Dzieci Bożych wraz z opiekunami i parafianami. To wydarzenie, które ma szansę stać się czymś znacznie więcej niż tylko muzycznym występem.
Po raz trzeci w Parafia pw. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Krzakach odbył się radosny i pełen wspólnotowego ducha Orszak Trzech Króli. Wydarzenie na stałe wpisuje się już w kalendarz lokalnych uroczystości, gromadząc z roku na rok coraz większą liczbę uczestników.
Tradycja szopek betlejemskich ma się dobrze, choć na tegorocznym szopkarskim szlaku w Stalowej Woli zauważalny jest umiar. Szopkowego przepychu nad dolnym Sanem nigdy nie było, podobnie jak twórczej awangardy. Budowniczowie szopek postawili na tradycję.
W Urzędzie Gminy w Radomyślu nad Sanem odbyła się kolejna już gminna Wigilia, która zgromadziła seniorów, osoby samotne oraz podopiecznych lokalnych placówek opiekuńczych. W spotkaniu uczestniczyli również przedstawiciele urzędu gminy i centrum kultury, tworząc przyjazną, świąteczną atmosferę.
18 grudnia w sali gimnastycznej Publicznej Szkoły Podstawowej nr 9 przy ul. Rozwadowskiej odbyły się wyjątkowe Miejskie Jasełka, przygotowane przez uczniów i nauczycieli szkoły we współpracy z Rozwadowskim Domem Kultury „Sokół”.
12 grudnia o godz. 18.00 w kościele św. Floriana w Stalowej Woli odprawiona zostanie Lasowiacka Msza Święta - wyjątkowe nabożeństwo, które przypomni zarówno rocznicę poświęcenia świątyni, jak i pierwszej mszy odprawionej w jej wnętrzu.
Przetrwał zabór i dwie wojny, a gdy pozostało mu już tylko błogosławić przechodzących obok, rozpętała się nad nim burza. Zasiał ją radny Łukasz Durek dociekając publicznie, czy można przenieść kapliczkę z miejsca na miejsce, bez pytania o zdanie społeczeństwa. Magistrat odpowiedział, że nie ma co do tego przeszkód.
W Dzikowcu jeszcze długo po wojnie opowiadano, że na plebanii „straszyło”. Kiedy inni woleli omijać to miejsce, ksiądz Stanisław Sudoł nie uciekł. W swojej kronice zanotował tylko krótko: „Dusze wymagały.”
Śmierć nie zawsze jest samą rozpaczą. Są miejsca, gdzie przechodzi się nad śmiercią do codzienności, kpiąc prosto w jej jasnogranatowe oczy. Tak jest w rumuńskiej Sapancie, gdzie według naszego wyobrażenia świat żywych i zmarłych został wywrócony do góry nogami.
Jak co roku, przed dniem Wszystkich Świętych i Zaduszkami odwiedzamy cmentarze, by uporządkować groby naszych najbliższych, stawiamy na nich chryzantemy, kładziemy wiązanki i stroiki, zapalamy znicze, modlimy się i wspominamy. To taki wyjątkowy czas, gdy nekropolie dostają swe... drugie życie.
Pięć lat temu zmarł ks. bp Jan Niemiec. W parafii Matki Bożej Królowej Polski w Stalowej Woli sprawował pierwszą posługę kapłańską. Potem były Lwów, Gródek Podolski, by z końcem swojej drogi kapłańskiej współgospodarzyć Diecezją Kamieniecko-Podolską.
W poniedziałkowy poranek, 4 sierpnia, ze Stalowej Woli wyruszyła 42. Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę. Hasło tegorocznej wędrówki to „Do Matki Nadziei”, co wpisuje się w trwający Rok Jubileuszowy pod hasłem „Pielgrzymi Nadziei”.
Sztafeta w nowej odsłonie – szybkie newsy, lokalne historie i wszystko, czym żyje Stalowa. Zawsze na bieżąco, zawsze po sąsiedzku.
Kliknij i dowiedz się jak możesz zamówić stałą prenumeratę naszej gazety!
Zamów prenumeratę