Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Józefa w Kuryłówce. Uroczystą oprawę nabożeństwa zapewniła Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce, poczty sztandarowe oraz Sztandar Wojska Polskiego wprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym przez Dowódcę Uroczystości mjr. Ireneusza Kozubala.
Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy obchodów przemaszerowali przed pomnik Bitwy pod Kuryłówką, gdzie odbyła się oficjalna część patriotyczna. Wojskową Asystę Honorową wystawił 18 Pułk Saperów w Nisku, natomiast pododdziały towarzyszące wystawiły 32 Batalion Lekkiej Piechoty w Nisku oraz Jednostka Strzelecka 2035 im. ppłk. Tadeusza Wyrwy-Furgalskiego w Leżajsku. Wartę honorową przy pomniku pełnili Strzelcy JS 2035.
Podczas uroczystości dokonano podniesienia Flagi Państwowej oraz odegrano Hymn Narodowy. Następnie uczestników powitała Wójt Gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska, która jako gospodarz wydarzenia podkreśliła znaczenie pamięci historycznej oraz konieczność przekazywania młodemu pokoleniu wartości patriotycznych i historii lokalnej społeczności.
Głos zabrali również Senator RP Janina Sagatowska oraz Marek Ordyczyński – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który wystąpił także w imieniu Wojewody Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul.
Jednym z najważniejszych momentów obchodów był Apel Pamięci oraz salwa honorowa oddana ku czci poległych żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Delegacje samorządów, instytucji, szkół, organizacji społecznych i Ochotniczych Straży Pożarnych złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Bitwy pod Kuryłówką.
Podczas wydarzenia wręczono również okolicznościowe medale upamiętniające Bitwę pod Kuryłówką. Medale te przyznawane są osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci historycznej oraz promocję patriotyzmu.
Zwieńczeniem obchodów była część towarzysząca przy budynku OSP w Kuryłówce, gdzie przygotowano wojskowe i historyczne ekspozycje, punkt promocyjny Wojska Polskiego oraz projekcję filmu przedstawiającego inscenizację historyczną Bitwy pod Kuryłówką. Na uczestników czekała również strażacka grochówka przygotowana przez druhów OSP.
Komentarze