0.0 / 5
12 maja 2026

81. Rocznica Bitwy pod Kuryłówką

10 maja 2026 r. w Kuryłówce odbyły się uroczyste obchody 81. Rocznicy Bitwy pod Kuryłówką – jednego z największych starć polskiego podziemia niepodległościowego z oddziałami NKWD, stoczonego 6 maja 1945 roku. Wydarzenie zgromadziło mieszkańców, przedstawicieli władz samorządowych, służb mundurowych, organizacji patriotycznych, poczty sztandarowe oraz licznych zaproszonych gości, którzy wspólnie oddali hołd bohaterom walczącym o wolną Polskę.

REKLAMA

Obchody rozpoczęły się Mszą Świętą w kościele pw. św. Józefa w Kuryłówce. Uroczystą oprawę nabożeństwa zapewniła Orkiestra Dęta Gminnego Ośrodka Kultury w Kuryłówce, poczty sztandarowe oraz Sztandar Wojska Polskiego wprowadzony zgodnie z ceremoniałem wojskowym przez Dowódcę Uroczystości mjr. Ireneusza Kozubala.

Po zakończeniu Mszy Świętej uczestnicy obchodów przemaszerowali przed pomnik Bitwy pod Kuryłówką, gdzie odbyła się oficjalna część patriotyczna. Wojskową Asystę Honorową wystawił 18 Pułk Saperów w Nisku, natomiast pododdziały towarzyszące wystawiły 32 Batalion Lekkiej Piechoty w Nisku oraz Jednostka Strzelecka 2035 im. ppłk. Tadeusza Wyrwy-Furgalskiego w Leżajsku. Wartę honorową przy pomniku pełnili Strzelcy JS 2035.

Podczas uroczystości dokonano podniesienia Flagi Państwowej oraz odegrano Hymn Narodowy. Następnie uczestników powitała Wójt Gminy Kuryłówka Agnieszka Wyszyńska, która jako gospodarz wydarzenia podkreśliła znaczenie pamięci historycznej oraz konieczność przekazywania młodemu pokoleniu wartości patriotycznych i historii lokalnej społeczności.

Głos zabrali również Senator RP Janina Sagatowska oraz Marek Ordyczyński – Radny Sejmiku Województwa Podkarpackiego, który wystąpił także w imieniu Wojewody Podkarpackiego Teresy Kubas-Hul.

Jednym z najważniejszych momentów obchodów był Apel Pamięci oraz salwa honorowa oddana ku czci poległych żołnierzy Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Delegacje samorządów, instytucji, szkół, organizacji społecznych i Ochotniczych Straży Pożarnych złożyły wieńce i wiązanki pod pomnikiem upamiętniającym bohaterów Bitwy pod Kuryłówką.

Podczas wydarzenia wręczono również okolicznościowe medale upamiętniające Bitwę pod Kuryłówką. Medale te przyznawane są osobom, instytucjom i organizacjom szczególnie zaangażowanym w pielęgnowanie pamięci historycznej oraz promocję patriotyzmu.

Zwieńczeniem obchodów była część towarzysząca przy budynku OSP w Kuryłówce, gdzie przygotowano wojskowe i historyczne ekspozycje, punkt promocyjny Wojska Polskiego oraz projekcję filmu przedstawiającego inscenizację historyczną Bitwy pod Kuryłówką. Na uczestników czekała również strażacka grochówka przygotowana przez druhów OSP.

Oceń artykuł: 
Aktualna ocena:  0.0

Udostępnij artykuł:

Oceń artykuł: 
Aktualna ocena:  0.0

Komentarze

Brak komentarzy

Dodaj komentarz

Wpisz nazwę użytkownika
Wpisz treść wiadomości
REKLAMA
logo logo

Sztafeta w nowej odsłonie – szybkie newsy, lokalne historie i wszystko, czym żyje Stalowa. Zawsze na bieżąco, zawsze po sąsiedzku.

Mieięcznik Sztafeta

Dołącz do stałych czytelników

Kliknij i dowiedz się jak możesz zamówić stałą prenumeratę naszej gazety!

Zamów prenumeratę

Wydawnictwo Sztafeta Sp. z o.o.

Al. Jana Pawła II 25A/1010
37-450 Stalowa Wola

15 810 94 00 (Redakcja)

redakcja@sztafeta.pl

Twój koszyk

{{ formatPrice(item.price) }} zł
Suma: {{cart.total}} {{cart.currency=='PLN'?'zł':''}}
Realizuj zamówienie
Nie masz żadnych produktów w koszyku. Przejdź do sklepu