Stalowa Wola wśród najlepszych 20 miast w Polsce otrzyma blisko 4 miliony złotych na przygotowanie nowej rewitalizacji miasta w latach 2016-2018.
Ministerstwo Rozwoju zakończyło ocenę wniosków o udzielenie dotacji złożonych w II etapie konkursu Modelowa Rewitalizacja Miast. Stalowowolski samorząd znalazł się w nielicznym gronie 20 miast z całego kraju, który dostanie olbrzymie dofinansowanie w wysokości 3 657 240 zł na szczególny projekt pt. „Modelowanie kompleksowej rewitalizacji Stalowej Woli z wykorzystaniem narzędzi partycypacji społecznej” z Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020. Konkurs dotacji pt.: „Modelowa rewitalizacja miast” zorganizowany przez Ministerstwo Rozwoju. Projekt realizowany będzie od sierpnia 2016 r. do października 2018 r.
Celem projektu jest podniesienie wiedzy mieszkańców i różnych grup społecznych na temat planowanej rewitalizacji oraz skutecznych metod partycypacji społecznej w planowaniu i wdrażaniu procesu rewitalizacji. Środki przyznane w ramach konkursu będą przeznaczone na profesjonalne przygotowanie procesu rewitalizacji Stalowej Woli, której głównymi odbiorcami mają być mieszkańcy Stalowej Woli. Znalezienie się w tak wąskim gronie wyróżnionych miast to bez wątpienia sukces stalowowolskiego samorządu.
– Fakt, że znaleźliśmy się w gronie 20 miast w skali kraju na ponad 200, które startowało w tym konkursie, pokazuje naszą skuteczność w pozyskiwaniu środków zewnętrznych. To zasługa wspaniałego zespołu pracowników urzędu, którzy przygotowali świetne pomysły, profesjonalnie przygotowali wniosek oraz poprzedzili go olbrzymią pracą opartą na konsultacjach z mieszkańcami. Dzięki temu otrzymaliśmy olbrzymie środki finansowe, które pozwolą przygotować nową rewitalizację miasta, opartą o faktyczne oczekiwania naszych mieszkańców. To wielkie zadanie przyczyni się nie tylko do zmiany estetyki naszego miasta, osiedli Rozwadów i Fabrycznego, ale również do rozwiązania problemów społecznych i aktywizacji gospodarczej tych części Stalowej Woli. Już wkrótce przystąpimy wspólnie z mieszkańcami do projektowania wielkich zmian na rynku w Rozwadowie oraz placu Piłsudskiego przy MDK – mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Warto przypomnieć, że zmiany wizerunku placu Piłsudskiego oraz rewitalizacja rynku w Rozwadowie wraz z całym otoczeniem i budynkiem Sokoła, jest jednym z fundamentów programu samorządowego prezydenta Nadbereżnego.
Oceniane propozycje dotyczyły przede wszystkim kształtowania przestrzeni miejskiej, mieszkalnictwa, partycypacji społecznej, ochrony i wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego oraz ożywienia gospodarczego. – Wybrane w konkursie miasta otrzymają dofinansowanie na realizację modelowych działań z zakresu rewitalizacji obszarów wymagających odnowy. Rewitalizacja jest ważną częścią myślenia o rozwoju miast – powinna stać się kluczowym programem społecznym i gospodarczym władz samorządowych w odniesieniu do obszarów problemowych – podkreśla wiceminister Rozwoju Regionalnego Paweł Chorąży.
CENTRUM REWITALIZACJI STALOWEJ WOLI
Ważnym punktem realizacji projektu będzie stworzenie w Urzędzie Miasta Centrum Rewitalizacji Stalowej Woli, gdzie będzie można uzyskać informacje na temat rewitalizacji, wyrazić swoją opinię, skonsultować projekty, pomysły na inicjatywy oddolne itp. Realizowana będzie również szeroko zakrojona promocja działań rewitalizacyjnych, w tym m.in. stworzenie strony internetowej – Wirtualne Centrum Rewitalizacji Stalowej Woli, stanowiącej bazę informacji o rewitalizacji, realizowanych działaniach w tym zakresie, modelowych rozwiązaniach, problemach, obszarach rewitalizacji, prezentującej mapy, wskaźniki społeczno-gospodarcze dot. rewitalizowanych obszarów, umożliwiającej prowadzenie konsultacji społecznych i komunikację na linii interesariusze-władze miasta.
Zorganizowane zostaną dwie wizyty studyjne celem poznania dobrych praktyk dot. rewitalizacji oraz warsztaty na temat rewitalizacji z uwzględnieniem partycypacji społecznej dla pracowników instytucji publicznych i mieszkańców. Przeprowadzona będzie diagnoza miasta celem wyznaczenia obszarów objętych rewitalizacją. Na podstawie wstępnych badań określono 2 obszary: Zatorze i Rozwadów, na terenie których obserwuje się największe nasilenie różnego rodzaju problemów społecznych.
Powstanie także mapa zasobów i potrzeb dla osiedla Fabrycznego i Rozwadowa. Mapa zostanie opracowana przy aktywnym udziale lokalnej społeczności, poprzez: obserwacje, spacery diagnostyczne, spotkania z mieszkańcami i środowiskami opiniotwórczymi (Infopunkt CAFE Rewitalizacja), wywiady z mieszkańcami-moderowana dyskusja/focusy, badania ankietowe, zajęcia animacyjne dla dzieci i dorosłych oraz interaktywne happeningi, konkursy, gry miejskie itp. w ramach 2 imprez plenerowych (po jednej na obszarze tzw. Zatorza i Rozwadowa), celem rozwoju dialogu między interesariuszami i ich integracji wokół rewitalizacji.
SPOTKANIA
Kolejnym punktem projektu będzie zorganizowanie spotkań focusowych celem wypracowania założeń programu rewitalizacji, z udziałem mieszkańców i różnych grup interesariuszy, a także opracowanie Programu Rewitalizacji Gminy Stalowa Wola i powiązanych z nim dokumentów przy współpracy z mieszkańcami, interesariuszami i ekspertami oraz realizacja 3 działań pilotażowych w zakresie rewitalizacji, składających się na Modelowy Program Partycypacji Społecznej – Zmieniam Miasto. Pierwszy program nosi nazwę „Inicjatywa” i jest to program partycypacji społecznej w kreowaniu aktywności lokalnej. Drugi „Spotkania z historią” – program kształtowania postaw obywatelskich poprzez historię dla mieszkańców tzw. Zatorza i Rozwadowa. Kolejnym programem będzie program „Impuls do Zmian” – program partycypacji społecznej w kreowaniu przestrzeni miejskiej dla mieszkańców Fabrycznego i Rozwadowa.
PODSUMOWANIE
Zorganizowana będzie również konferencja na temat prowadzonych działań rewitalizacyjnych dla mieszkańców i różnych grup interesariuszy. Wypracowane zostaną wspólnie z ekspertami modelowe rozwiązania w zakresie partycypacji społecznej w procesie rewitalizacji, na bazie doświadczeń zdobytych w trakcie realizacji projektu. Upowszechnione będą również modelowe rozwiązania w zakresie rewitalizacji, które zostały wypracowane w projekcie (w tym m.in. wydanie przewodnika po rewitalizacji z wykorzystaniem partycypacji społecznej, konferencja podsumowująca działania projektu).
– Chcielibyśmy, aby zaplanowane w projekcie działania umożliwiły mieszkańcom realny wpływ na kształtowanie lokalnego środowiska i realizowane na jego terenie inicjatywy. Chcemy w ten sposób wzmocnić postawy obywatelskie i zaangażowanie mieszkańców w kreowanie środowiska lokalnego. Mamy nadzieję, że wspólnie z mieszkańcami stworzymy miejsca, które staną się wizytówką miasta z ciekawą ofertą nie tylko dla osiedla Fabrycznego i Rozwadowa, ale dla całej Stalowej Woli i naszego regionu – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Władze miasta serdecznie zapraszają mieszkańców, przedsiębiorców, organizacje pozarządowe i różnego rodzaju grupy społeczne do aktywnego włączenia się w realizację zaplanowanych w projekcie działań. To właśnie dzięki zaangażowaniu mieszkańców samorząd miasta Stalowej Woli będzie mógł zrealizować ambitny plan rewitalizacji Rozwadowa oraz osiedla Fabrycznego.
Info: UM Stalowa Wola