W niedzielę, 8 grudnia, w Zaleszanach odbyły się obchody 43. rocznicy wprowadzenia stanu wojennego oraz uroczystości upamiętniające dziewięciu górników zastrzelonych 16 grudnia 1981 r. w czasie pacyfikacji kopalni Wujek w Katowicach. Wśród poległych był pochodzący z Dzierdziówki (sołectwa gminy Zaleszany) 30-letni Zbigniew Wilk.
Obchody rozpoczęły się od mszy św. w kościele parafialnym w Zaleszanach, odprawionej przez proboszcza, ks. Jerzego Kubika. Przy ołtarzy stanęły liczne poczty sztandarowe: gminnych szkół i jednostek OSP, związkowców z „Solidarności”, garnizonu Nisko. Po raz pierwszy uczestniczył poczet stowarzyszenia marynarzy rezerwistów 12. Dywizjonu Trałowców Bazowych w Świnoujściu (służył w nim szwagier Zbigniewa Wilka).
Po mszy, uczestnicy uroczystości przeszli na miejscowy cmentarz – w czasie przemarszu niesiono dziewięć brzozowych krzyży z tabliczkami z nazwiskami poległych górników.
Asystę honorową Wojska Polskiego sprawowali żołnierze z 18. Batalionu Saperów w Nisku. Okolicznościowe przemówienia wygłoszono zarówno w kościele, jak i na cmentarzu, przy obelisku „Dziewięciu z Wujka”. Tu zabrzmiał hymn państwowy, odczytano apel pamięci i oddano salwę honorową. Uczestnikom uroczystości dziękował za przybycie Paweł Gardy, wójt gminy Zaleszany oraz Anna, siostrzenica Zbigniewa Wilka.
Obelisk „Dziewięciu z Wujka” odsłonięto w Zaleszanach w grudniu 2011 r., w 30. rocznicę pacyfikacji kopalni. Odebrano im życie/ Dać im dziś możemy/ Tylko pamięć i modlitwę – głosi napis na obelisku.
Z kolei we wrześniu 2021 r., w szkole podstawowej w Zbydniowie, do której uczęszczał Zbigniew Wilk, odsłonięto poświęconą mu tablicę. „Zbigniew Wilk i jego koledzy protestowali przeciwko wprowadzeniu stanu wojennego, stając w obronie wolności, godności i w imię zasad solidarności” – czytamy na tablicy.