Instytut Fizyki UMCS w Lublinie oraz Oddział Lubelski Polskiego Towarzystwa Fizycznego zorganizował lekcje fizyki i historii dla uczniów RCEZ z klas trzecich i czwartych.
12 września br. 44 uczniów Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej z klas trzecich i czwartych wraz z opiekunami Anną Hasiak-Tofilską Joanną Niemiec, Anetą Mazurek, wzięło udział w „64 Pokazach z Fizyki”. Ideą pokazów była popularyzacja fizyki i pomoc w jej nauczaniu poprzez prezentację tematycznie dobranych, fascynujących eksperymentów w atmosferze wspólnej zabawy z fizyką. Uczniowie mieli okazję zobaczyć przygotowany przez pracowników naukowych uczelni bogaty program doświadczeń na temat – „Fizyki druku 3D”, „Fizyki ludzkiego ciała”, „Promieniotwórczości” oraz „Mechaniki”.
Wyjazd do Lublina został połączony ze zwiedzaniem Państwowego Muzeum na Majdanku. Uczniowie mogli poszerzyć swoją wiedzę historyczną o okupacji niemieckiej na Lubelszczyźnie podczas II wojny światowej. Państwowe Muzeum na Majdanku zostało utworzone na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego, potocznie nazywanego Majdankiem. Na terenie Muzeum znajduje się około 70 obiektów historycznych. Uczestnicy wyjazdu zobaczyli miejsca bezpośrednio związane z masową eksterminacją ludności: komory gazowe, krematorium oraz rowy egzekucyjne, w których rozstrzelano około 18 tysięcy Żydów. W jednym z baraków uczniowie oglądnęli multimedialną wystawę „Więźniowie Majdanka”. Misją Muzeum jest pielęgnowanie pamięci i rozwijanie edukacji historycznej o okupacji niemieckiej w szczególności poprzez upamiętnianie ofiar, ochronę obiektów oraz dokumentowanie historii obozu koncentracyjnego na Majdanku.