To tytuł najnowszej wystawy czasowej, którą wkrótce oglądać będzie można w galerii Niżańskiego Centrum Historii i Tradycji. Tym razem podziwiać będziemy twórczość Aleksandry Gisges-Daleckiej, która zaprezentuje w Nisku wybrane prace z zakresu tkaniny artystycznej z ostatnich kilku lat.
Oficjalne otwarcie wystawy będzie miało miejsce w sobotę, 13 stycznia, o godzinie 17.00 w NCHiT. Propozycję jej organizacji w niżańskiej placówce Aleksandra Gisges-Dalecka przyjęła z entuzjazmem. Wszystko za sprawą sentymentu, którym darzy Nisko. To tutaj właśnie urodził się i spędził pierwsze lata dzieciństwa jej stryjeczny dziadek, literat Jan Maria Gisges. Ponadto w budynku NCHiT znajduje się miejsce jego pamięci. Data otwarcia wystawy również nie jest przypadkowa, ponieważ 15 stycznia wypada 110. rocznica urodzin Gisgesa.
Aleksandra Gisges-Dalecka jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu (kierunek tkanina artystyczna), Politechniki Szczecińskiej (kierunek inżynieria materiałowa), Szkół Artystycznych Top-Art (kierunki: animator kultury, wyroby unikatowe). Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków oraz Polskiej Sekcji Tkaniny, a także kuratorem i pomysłodawcą Festiwalu Tkaniny w Szczecinie.
Realizuje się na wielu twórczych polach. Jest plastykiem, projektantem odzieży i biżuterii artystycznej, kostiumografem, scenografem, pisze scenariusze i reżyseruje sztuki teatralne. Jako zapalony animator kultury prowadzi warsztaty artystyczne, organizuje eventy, koncerty, konferencje i pokazy mody.
Z pasją zajmuje się rzeźbą miękką, malarstwem na jedwabiu, fascynują ją eksperymentalne techniki barwienia tkanin. Swój warsztat doskonaliła pod okiem mistrzów barwienia i malowania tkanin z Indonezji, Włoch i Malezji. Pracuje z tkaniną artystyczną i wytwarza wyroby z dzianiny. Brała udział w kilkudziesięciu konkursach, wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą.
Prace artystki można było oglądać w wielu miastach Polski, m.in. w Szczecinie, Koszalinie, Warszawie, Wrocławiu, Łodzi, a także za granicą, w Niemczech, Norwegii, Anglii, Rumunii, Ukrainie i USA. Ma na koncie niezliczone realizacje i działania artystyczne, takie jak performence, spektakle multimedialne i performatywne, parady i pochody, pokazy mody, kostiumów i masek.
Wystawę będzie można zwiedzać w galerii NCHiT do 15 marca.
(lg)