17 listopada świętujemy Światowy Dzień Wcześniaka. W tym roku w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli na świat przyszło (stan na 16 listopada) 25 wcześniaków. Stalowowolska lecznica, a konkretnie Oddział Neonatologiczny może zaopiekować się dziećmi, które przyszły na świat przed planowanym terminem, dzięki posiadanemu wyposażeniu i wykwalifikowanemu personelowi. Od stycznia oddział funkcjonuje na wyższym – drugim poziomie referencyjnym.
– Dzień Wcześniaka czyli taki dzień kiedy mówimy dużo o wcześniakach – czyli dzieciaczkach, które rodzą się za wcześnie, za wcześnie przychodzą na świat. Dzięki temu, że mamy coraz lepszy rozwój techniki, coraz więcej sprzętu, który ratuje ich życie m.in. dzięki Wielkiej Orkiestrze Świątecznej Pomocy, to możemy im pomagać. Obecnie mamy na oddziale takiego dzidziusia, który waży 1,9 kg i jak widać pięknie sobie żyje, funkcjonuje. W tym roku mieliśmy 25 wcześniaków i dzięki temu, że mamy doskonale wyposażony oddział, to te wcześniaki mogą być u nas – mówił szef stalowowolskiej neonatologii lek. Jan Gdula.
Od stycznia 2023 roku Oddziały Neonatologiczny oraz Ginekologiczno-Położniczy w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym W Stalowej Woli rozpoczęły funkcjonowanie na wyższym – drugim poziomie referencyjnym.
– Jesteśmy oddziałem 2 poziomu, czyli jesteśmy oddziałem specjalistycznym, dzieci, które ważą przynajmniej 1,5 kg i są od 32 tygodnia ciąży – prowadzimy sami, nie musimy ich nigdzie odsyłać. To jest niesamowita sprawa ponieważ dziecko zostaje na oddziale razem z mamą i może przy niej dorastać, dojrzewać. Niekiedy te dzieci są u nas nawet przez miesiąc – mówił lek. Jan Gdula.
Warto zaznaczyć, że II stopień referencyjny pozwala szpitalowi przyjmować też dzieci z zewnątrz, czyli ze szpitali o niższym stopniu referencyjnym, a także te noworodki, które zostały wypisane do domu, ale ze względów zdrowotnych muszą wrócić do szpitala.
Ordynator podkreślał, że Oddział Neonatologiczny w Stalowej Woli jest bardzo dobrze wyposażony, a ewentualne potrzeby sprzętowe dotyczą tylko „kosmetycznego” wyposażenia czyli mebli czy wag do ważenia dzieci, które mogłyby znajdować się w każdym pokoju.
– Jesteśmy naprawdę bardzo zadowoleni z wyposażenia oddziału. Mamy w tej chwili 6 lekarzy, którzy pracują w szpitalu, żaden inny szpital w makroregionie nie ma pełnego obłożenia, tylko nas prosi o pomoc, o to, żeby moi koledzy czy koleżanki jechali na dyżury, a u nas wszystkie dyżury robimy swoimi siłami. Lekarze, położne, pielęgniarki wszystko mamy swoje i jest super ponieważ wszyscy wiedzą jak mają pracować – mówił lek Jan Gdula.
W bieżącym roku, do 16 listopada w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli przyszło na świat 25 wcześniaków.
Szef stalowowolskiej neonatologii serdecznie podziękował dyrekcji szpitala, samorządom miasta i powiatu za współpracę i wsparcie, dzięki któremu udało się odpowiednio wyposażyć oddział w nowoczesny sprzęt i aparaturę. – Mam nadzieję, że wszyscy mieszkańcy Stalowej Woli i okolicznych miejscowości będą zadowoleni z naszej pracy – mówił lek. Jan Gdula.
Obecnie w Powiatowym Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli na stażu podyplomowym są bliźniaczki lek. Magdalena Giebułtowicz i Agata Giebułtowicz-Rachwał, które 26 lat temu jako wcześniaki w 33 tygodniu ciąży przyszły na świat w stalowowolskiej lecznicy. – Tu się urodziłyśmy, 26 lat temu, jak jeszcze to inaczej wyglądało. Tu też spędziłyśmy 1 miesiąc swojego życia, na tym oddziale. W tym momencie jesteśmy na stażu podyplomowym, czyli spędzamy po kilka tygodni, w wybranych miejscach w szpitalu, w tym momencie tak się trafiło, że akurat na Dzień Wcześniaka jesteśmy na Neonatologii – mówiła lek. Magdalena Giebułtowicz.