Szkoła Podstawowa w Zarzeczu znalazła się w gronie beneficjentów programu „Klasa z drewna” zorganizowanego po raz pierwszy przez Lasy Państwowe. W ramach dofinansowania powstanie drewniana wiata edukacyjna, będą warsztaty z drewnem w roli głównej i lekcje w terenie.
Celem konkursu „Klasa z drewna” jest propagowanie drewna jako ekologicznego i trwałego surowca, a także zwrócenie uwagi na szczególne znaczenie lasów w naszym środowisku. Szkoły miały za zadanie przygotowanie oryginalnych projektów, które będą promować leśnictwo, edukację przyrodniczą oraz wykorzystanie drewna w różnych aspektach życia szkoły.
– Cały konkurs opiewał na 10 milionów złotych. Wzięło w nim udział 106 szkół w Polsce, po około 100 tysięcy złotych na jedną szkołę. Na Podkarpaciu zostało przeznaczonych milin złotych, i 11 szkół uzyskało środki – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Warto dodać, że to właśnie szkoła w Zarzeczu jako jedyna placówka na Podkarpaciu, uzyskała pełną pulę środków, czyli 100 tys. złotych.
W ramach konkursu w szkole w Zarzeczu, prowadzonych będzie wiele działań związanych z ekologią.
– Tak sobie wymyśliliśmy, że powstanie taka piękna wiata edukacyjna, taka zielona klasa. Sami doskonale wiecie jak ciężko nam się uczyć kiedy słońce przygrzewa, w tych klasach jest tak gorąco i na pewno wielu z was chętnie weźmie udział w takiej lekcji w wiacie edukacyjnej. Wiata będzie wyposażona w stoły, ławki, będzie obsadzona drzewami i krzewami miododajnymi, będziemy mieć też ul edukacyjny – mówiła nauczycielka Mirosława Barylska, współautorka projektu.
Na terenie szkoły powstaną też tablice edukacyjne, prezentujące skarby lasu: roślin, owadów, zwierząt. Artysta, znany z malowania starych stodół w Bieszczadach – Arkadiusz Andrejkow – stworzy deskale (malowidła na drewnianych powierzchniach) i mural „Las na ścianie”, który będzie ozdobą korytarza szkolnego dla najmłodszych. Powstanie również zielona biblioteczka, zaopatrzona w książki o tematyce ekologicznej i gry planszowe.
– Będziemy też mieli przyjemność korzystać z warsztatów, w których w roli głównej pojawi się drewno. Jest dzisiaj z nami pan Stanisław Pałka, nasz lokalny rzeźbiarz, którego prace znane są już w całej Polsce, i z panem Stanisławem będziemy tworzyć rzeźby i płaskorzeźby. Z panią Anitą Rybą będziemy mieć warsztaty z czerpania papieru. Będziemy mieć również warsztaty z edukatorką bioróżnorodności, gdzie wyjdziemy z lupami i słoikami w teren do lasu, gdzie poznamy stworzona, które nas otaczają – mówiła Anna Śliwka Niżańskiego Centrum Kultury, oddział w Zarzeczu.