W sobotnie popołudnie w Lipie odbył się festyn rodzinny pn. Festiwal Lasu. Podczas trwania imprezy odsłonięto pomnik pierwszego dyrektora nasycalni podkładów, odbył się rajd rowerowy oraz występy małych artystów i koncerty zespołów zaproszonych przez organizatorów.
Impreza rozpoczęła się rajdem rowerowym „Pieczonego ziemniaka”. Do wyboru były dwie trasy, łatwiejsza dla rodzin, z licznymi konkursami dla najmłodszych oraz trasa trudniejsza, dłuższa i bardziej wymagająca dla miłośników sportów rowerowych.
Następnie na terenie Zespołu Szkół w Lipie oficjalnie rozpoczęto imprezę występami dzieci ze szkoły oraz uczęszczającymi na zajęcia do filii Gminnego Ośrodka Kultury w Lipie. Artyści zaprezentowali się z jak najlepszej strony, zebrani mogli posłuchać szerokiej gamy piosenek, warte zobaczenia były także pokazy tańca nowoczesnego oraz hip-hopu. Na scenie wystąpiły także panie seniorki z zespołu „Kwiat Lipy”.
Ważną częścią „Festiwalu Lasu” było odsłonięcie pomnika pierwszego dyrektora Polskich Zakładów Impregnacyjnych w Lipie, leśnika, który zginął w Katyniu. Na uroczystościach upamiętniających por. Stanisława Skwarka obecni byli jego wnuk wraz z rodziną, przedstawiciele lokalnych władz, stowarzyszeń oraz przedstawiciele Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej i przedstawiciele Wojska Polskiego. Pod pomnikiem delegacje złożyły kwiaty, była także warta honorowa.
– Inteligencja, kunszt wojskowy leśników tamtych czasów są nie do przecenienia więc chwała bohaterom tamtych dni, chwała żołnierzom ale również i leśnikom, pamiętajmy o nich, pamiętajmy o poruczniku Stanisławie Skwarku – powiedział wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł.
Po części oficjalnej koła gospodyń wiejskich zaprosiły uczestników na spróbowanie przygotowanych przez siebie specjałów. Nie mogło zabraknąć racuchów, wiejskiego chleba ze smalcem, pysznej zupy fasolowej, ciast i deserków. Strażacy z Lipy przygotowali dla wszystkich typowy jesienny przysmak – pieczonego w ognisku ziemniaka. Odbył się także konkurs leśny na najlepszą potrawę z darami lasu. Wygrało KGW z Żabna i ich przysmak drwala z darów lasu. Konkurs na najlepszą leśną nalewkę wygrała mieszkanka Gielni Bożena Wójcik. Wszyscy, którzy przyszli na festiwal lasu mogli zobaczyć pokaz pierwszej pomocy i spróbować swoich sił pod czujnym okiem strażaków z OSP Lipa, wziąć udział w leśnych konkursach edukacyjnych przygotowanych przez leśników z Nadleśnictwa Gościeradów. Swoje stanowisko miały również Amazonki ze Stalowej Woli oraz stalowowolski Sanepid.
Miłą niespodzianką było przekazanie na ręce prezesa KS „Czarni Lipa” Mariusza Mikuły przez nadleśniczego Nadleśnictwa Gościeradów Mirosława Macha czeku na 45 tys. złotych na budowę drogi do stadionu sportowego w Lipie oraz 10 tysięcy złotych na stroje dla klubu. Nagrodzono również uczestników rajdu rowerowego pamiątkowymi medalami. Dla najmłodszych organizatorzy przygotowali zabawy edukacyjne, fotobudkę, dmuchańce. Na scenie wystąpił jako gwiazda wieczoru zespół G7. Folkowe klimaty zaprezentował zespół Styra, a Marvel, bawił zgromadzonych do późnych godzin wieczornych.