Przypomnijmy: listę KO (Platforma Obywatelska, Nowoczesna Inicjatywa Polska, Zieloni) otwiera w naszym okręgu pochodzący z Rzeszowa poseł Paweł Kowal, druga jest posłanka Krystyna Skowrońska z Mielca, a trzeci prezydent tego miasta Jacek Wiśniewski.
Jedynym kandydatem z powiatu stalowowolskiego jest była posłanka PO ze Stalowej Woli Renata Butryn (nr 7 na liście). Z powiatu niżańskiego kandydują Sławomir Czwal (8) i Małgorzata Sztaba-Cholewa (29), a z tarnobrzeskiego – Grażyna Potańska (9) i Krzysztof Trofiniak (16). Czwarte miejsce na liście KO zajmuje Błażej Bienias z miejscowości Łąka w gminie Trzebownisko w powiecie rzeszowskim, reprezentujący Ruch Społeczny Agrounia TAK. W poprzednich wyborach KO zdobyła w naszym okręgu 2 mandaty.
Buż ponownie na czele
Numerem jeden na liście Nowej Lewicy jest w naszym okręgu poseł Wiesław Buż z Rzeszowa (w 2019 r. zdobył mandat otwierając tu listę Sojuszu Lewicy Demokratycznej). Po połączeniu SLD z Wiosną Roberta Biedronia i utworzeniu w październiku 2021 r. Nowej Lewicy, Buż jest w niej członkiem frakcji SLD.
Z drugiej pozycji startuje Patrycja Pawlak-Kamińska z Rzeszowa reprezentująca frakcję Wiosna, a z trzeciej Agnieszka Itner, także z Rzeszowa, z partii Razem (w 2019 r. również była na 3. miejscu). Z terenu powiatu stalowowolskiego kandyduje między innymi Alicja Zych.
Nie kandyduje natomiast, choć usilnie ją namawiano, była posłanka SLD ze Stalowej Woli Joanna Grobel-Proszowska.
Lewica startuje jako partyjny komitet Nowa Lewica (musi przekroczyć próg 5 proc. głosów w skali kraju). W 2019 r. SLD uzyskał w naszym okręgu 1 mandat.
Dokąd dojdzie Trzecia Droga
Jedynką na liście Trzeciej Drogi (komitet wyborczy Polskiego Stronnictwa Ludowego i Polski 2050 Szymona Hołowni) jest w naszym okręgu Adam Dziedzic, wójt podrzeszowskiej gminy Świlcza i prezes podkarpackiego PSL. Z drugiego miejsca kandyduje Elżbieta Burkiewicz z Mielca (Polska 2050), a z trzeciego Sylwester Korycki z Dębicy (także Polska 2050).
Z 14. miejsca startuje radny Niska Błażej Borowiec (PSL). Listę zamyka wójt gminy Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim Leszek Surdy (PSL).
Przypomnijmy, iż cztery lata temu liderem listy PSL w naszym okręgu był Stanisław Tyszka (Kukiz’15). Zdobył dla niej jedyny mandat, ale po roku opuścił klub poselski PSL (Koalicja Polska), i ludowcy nie mieli posła z naszego okręgu. Trzecia Droga to komitet koalicyjny, więc by zdobyć mandaty musi przekroczyć próg 8 proc. głosów w skali kraju.
Ile mandatów dla Konfederacji
Koalicyjną Listę Konfederacji Wolność i Niepodległość otwiera w naszym okręgu poseł Grzegorz Braun ze Starej Wsi, reprezentujący ugrupowanie Konfederacja Korony Polskiej. Drugi jest Tomasz Buczek z Kolbuszowej Górnej (Ruch Narodowy), a trzeci Michał Połuboczek z Warszawy (Nowa Nadzieja). Z kandydowania z listy Konfederacji wycofał się były prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak.
Próg wyborczy dla Konfederacji to także 8 proc. głosów. Cztery lata temu Konfederacja zdobyła w naszym okręgu jeden mandat. Teraz, przy dobrych notowaniach, ma apetyt nawet na trzy.
Kogo wystawi PiS
Wielką niewiadomą pozostają jak na razie listy Prawa i Sprawiedliwości, a można usłyszeć, że szykują się na nich spore niespodzianki związane z koalicyjną układanką (ile miejsc dla kandydatów Suwerennej Polski i Republikanów). Wiadomo, że Jarosław Kaczyński nie wystartuje tym razem z Warszawy, ale z innego okręgu, by poprawić tam wynik PiS.
Przypomnijmy, iż pytani przez „Sztafetę” o swój ponowny strat dwaj posłowie Zjednoczonej Prawicy z naszego okręgu, wiceminister infrastruktury Rafał Weber (PiS) ze Stalowej Woli (jest w Sejmie drugą kadencję) i pochodzący z Niska wiceminister sprawiedliwości Marcin Warchoł (Suwerenna Polska, pierwsza kadencja) powiedzieli, że są gotowi podjąć to wyzwanie. Poseł Warchoł nie miałby też nic przeciwko temu, gdyby ponownie kandydował z ostatniego miejsca na liście.
W 2019 r. lista PiS wywalczyła w naszym okręgu 10 mandatów.