Miasto Stalowa Wola planuje realizację 4 ogródków społecznych, które zlokalizowane zostaną przy szkołach podstawowych. Nowe miejsca służące lokalnej społeczności mają pojawić się przy PSP nr 1, PSP nr 2, PSP nr 5 i PSP z OI nr 7.
– Ogródki społeczne, parki kieszonkowe i elementy małej architektury z funkcją edukacyjno-przyrodniczą oraz zbiorniki na „deszczówkę”, do realizacji których przystępujemy w czterech różnych lokalizacjach naszego miasta uczynią Stalową Wolę jeszcze bardziej zieloną i ekologiczną. Pionierskie i nowatorskie rozwiązania proekologiczne mają także na celu poprawę komfortu Mieszkańców, dając piękne, zielone i nowoczesne miejsca odpoczynku i nauki przez zabawę – mówi prezydent Lucjusz Nadbereżny.
Zamówienie w części 1, 2 i 3 przetargu obejmuje projekt budowy ogródka społecznego przy terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 im. Wacława Górskiego, na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Stalowej Woli, na terenie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5 im. Energetyków. Zakres prac dotyczący tych zadań będzie bardzo podobny, obejmie rozbiórkę istniejącego ogrodzenia, budowę fragmentu ogrodzenia, budowę ciągów pieszych, budowę wybranych elementów małej architektury i urządzeń edukacyjnych i montaż zbiornika na deszczówkę.
Część 4 zamówienia, to ogród społeczny wraz z zieloną ścianą na budynku PSP z OI nr 7. W ramach projektowanego ogrodu wertykalnego, zdecydowano się na przekształcenie fragmentu elewacji szkoły w postaci zielonej ściany.
Celem zagospodarowania małej przestrzeni w sąsiedztwie PSP nr 7 jest chęć stworzenia klasycznego parku kieszonkowego (pocket garden) z funkcją społeczno-edukacyjną dla dzieci i młodzieży oraz z programem retencji i wykorzystania wody opadowej. W tym celu zaprojektowano drzewa i krzewy kwitnące, ozdobne, pożyteczne oraz donice dla upraw edukacyjnych. System retencji wody w pobliżu rynny spustowej, odbierającej wodę deszczową znajdą się zbiorniki retencyjne w postaci beczek drewnianych. Zebrana woda posłuży do podlewania ogrodu społeczno-edukacyjnego. Całość projektu została uzupełniona nasadzeniami krzewów, tak by w całości przestrzeń tworzyła przyjazne miejsce mieszańców, przechodniów, użytkowników terenu i stała się miejscem otwartym i dostępnym społecznie, dla każdego przedziału wiekowego, bez ograniczeń dla osób niepełnosprawnych. Rozmieszczenie poszczególnych elementów uwzględnia minimalną ilość kolizji z infrastrukturą, oraz zapewnia możliwość dojazdu wozów bojowych straży pożarnej.
Zamówienie realizowane jest w ramach projektu pt.: „Modelowe Rozwiązania na trudne wyzwania – Plan Rozwoju Lokalnego i Instytucjonalnego Stalowej Woli współfinansowanego w ramach Mechanizmu Finansowego EOG na lata 2014-2021 oraz Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021.