O tym, że rozwój wojska to gwarancja bezpieczeństwa Polski, mówili w Nisku politycy Prawa i Sprawiedliwości. Na konferencji, która odbyła się 5 sierpnia nieopodal Garnizonu Nisko, politycy przypomnieli o nowych, militarnych inwestycjach i powiększaniu polskiej armii.
W spotkaniu udział wzięli: senator Janina Sagatowska, poseł Jerzy Paul, starosta niżański Robert Bednarz, radny Rady Miejskiej w nisku Józef Sroka i prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.
Uczestnicy spotkania poruszyli między innymi sytuację Polski w obliczu działań zbrojnych za naszą wschodnią granicą.
– Dzisiaj jesteśmy tutaj jako Prawo i Sprawiedliwość, aby powiedzieć o tym, że nasza formacja w pełnej odpowiedzialności za Polskę przygotowała nas na te trudne czasy, które widzimy na naszej wschodniej granicy, zagrożonej od strony nie tylko rosyjskiej, ale również białoruskiej. Prawo i Sprawiedliwość, które dzięki dobrym decyzjom, trafnym diagnozom prezesa Jarosława Kaczyńskiego, przygotowała ustawę o obronie Ojczyzny, wprowadza nowe narzędzia rozwoju dla sił zbrojnych Rzeczypospolitej – mówił Lucjusz Nadbereżny.
Prezydent podkreślił, również że Polska buduje system obronności na światowym poziomie.
– Polska tworzy potężną artylerię rakietową, która w setkach systemów będzie w stanie zniszczyć każdą formację przeciwnika, który będzie chciał przekroczyć polską granicę. To właśnie Polska dzięki tym działaniom podjętym na bazie ustawy o obronie Ojczyzny, tworzy najnowocześniejszy, wielopiętrowy system ochrony przeciwlotniczej, najnowocześniejszy taki system w Europie, a w przyszłości również i na świecie – mówił Nadbereżny.
Jednostka w Nisku bardzo mocno się rozwija. Dzisiaj 16. Batalion Saperów przechodzi istotny awans dlatego, że powstaje tu 18. Pułk Saperów, który będzie podległy pod 18. Dywizję Zmechanizowaną. W Nisku powiększy się też teren jednostki dzięki przekazaniu przez powiat niżański gruntów pod budowę Ośrodka Szkolenia Inżynieryjno-Saperskiego.
– Dzisiaj jesteśmy przed Jednostkami Wojskowymi Garnizonu Nisko i chcę podkreślić jak ważna jest ta współpraca samorządu z polskim wojskiem. Takim przykładem chociażby ostatnich działań, które wspólnie były podejmowane, to przekazanie blisko 40 hektarów gruntu na rzecz Wojska Polskiego, aby żołnierze tutaj stacjonujący mieli możliwość odbywania ćwiczeń, aby mieli możliwość ćwiczenia bojowego właśnie tutaj przy tej jednostce – mówił starosta niżański Robert Bednarz.
Z kolei Janina Sagatowska mówiła o chęci Polaków do wstępowania w struktury wojska. Ustawa o obronie Ojczyzny zakłada m.in. zwiększenie liczby żołnierzy do 300 tysięcy.
– Chciałam bardzo serdecznie podziękować polskim rodzinom i młodym ludziom. Ja uczestniczyłam ostatnio w ciągu roku tu dwukrotnie i raz w Stalowej Woli w składaniu przysięgi przez młodych ludzi wstępujących ochotniczo do służby wojskowej. Polacy w poczuciu tej odpowiedzialności i budowaniu silnej Ojczyzny, zaciągają się do wojska – mówiła senator Janina Sagatowska.