Zabytkowy budynek dworca kolejowego w Nisku, po czterech latach od wpisania do Programu Inwestycji Dworcowych, doczeka się modernizacji. Obiekt zostanie odnowiony z dbałością o historyczny detal. Prace budowlane mają ruszyć w drugim kwartale 2025, a finału doczekamy się pod koniec 2026 roku.
Dworzec w Nisku został wybudowany w 1899 roku według projektu Austriackich Kolei Państwowych. Podobne obiekty budowano na linii z Insbrucku do Bludenz, a także przy wielu innych szlakach w dawnych Austro-Węgrzech.
Dzięki planowanej inwestycji dworzec przejdzie kompleksową przebudową i znów będzie obsługiwał podróżnych. Wpisany do ewidencji zabytków obiekt, zostanie odnowiony podkreślając historyczny charakter.
– Polskie Koleje Państwowe realizują Program Inwestycji Dworcowych, którego celem jest budowa oraz modernizacja dworców kolejowych. Jednym z tych obiektów, który pozostaje przedmiotem naszego szczególnego zainteresowania jest właśnie budynek dworca kolejowego w Nisku. Tu planujemy po zrealizowaniu prac projektowych, wszcząć prace budowlane w drugim kwartale 2025 roku i w założeniu chcielibyśmy w czwartym kwartale 2026 roku oddać ten budynek do użytku – mówił 26 czerwca podczas konferencji prasowej, członek zarządu PKP SA Rafał Zgorzelski.
Renowację przejdzie elewacja dworca wraz z detalami architektonicznymi oraz przylegająca do niej wiata, w dawnej Galicji zwana werandą, wsparta na żeliwnych kolumnach wyprodukowanych w C.K. Krajowej Fabryce Maszyn Rolniczych i Narzędzi Ludwika Zieleniewskiego z Krakowa. Zachowane zostaną z pewnością niektóre elementy wystroju wnętrza, w tym m.in. wzorzyste posadzki. Na parterze budynku znajdzie się przestrzeń obsługi podróżnych.
– Prace obejmą kompleksową modernizację tego obiektu we współpracy z Podkarpackim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Będą dotyczyły one samego obiektu gdzie stworzymy nowoczesną przestrzeń, nowoczesne rozwiązania, system dynamicznej informacji pasażerskiej, monitoringu wizyjnego. Ale prace będą też realizowane w bezpośredniej przestrzeni tego obiektu: nasadzenia zieleni, budowa wiaty rowerowej, miejsc parkingowych – dodał Rafał Zgorzelski.
Dworzec w Nisku, tak jak wszystkie modernizowane przez PKP S.A. obiekty, stanie się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami, rodziców z dziećmi czy pasażerów z dużym bagażem. Wszystko to dzięki likwidacji barier architektonicznych oraz wprowadzeniu wielu rozwiązań ułatwiających poruszenia się po dworcu, tj. ścieżek prowadzących, oznaczeń w alfabecie Braille’a czy planów dotykowych dworców. Podczas opracowania dokumentacji projektowej architekci sprawdzą możliwości zainstalowania w budynku przyjaznych środowisku rozwiązań, takich jak panele fotowoltaiczne czy pompy ciepła. Budynek i jego otoczenie zostaną wyposażone w nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym m.in. monitoring.
Remontu dworca PKP w Nisku na pewno wyczekiwał burmistrz Waldemar Ślusarczyk.
– Marzenie mieszkańców gminy i miasta Nisko dzisiaj się właśnie materializuje. Ten budynek stanowi takie oczko w głowie mieszkańców. Ten zabytek, pozostałość po naszych wspaniałych dobrodziejach Niska Resseguierach, doczeka się tego remontu i wreszcie po remoncie nawiąże do jakości inwestycji budynków, które są już zrealizowane, i które mają być realizowane na terenie gminy i miasta Nisko – mówił burmistrz.
Dobrze byłoby zorganizować na przyległym obszarze parking dla samochodów jak i rowerów, tak jak jest to w Holandii, Niemczech, itp. oczywiście w ramach tejże inwestycji lub równoległej, by zbliżać i zachęcać na komunikacje koleją