W sobotę 3 czerwca odbyły się uroczystości związane z nadaniem i poświęceniem sztandaru dla Ochotniczej Straży Pożarnej w miejscowości Studzieniec w gminie Pysznica. Strażacy ochotnicy tego dnia świętowali jubileusz 65-lecia istnienia jednostki. Spotkanie było także okazją do wręczenia orderów i odznaczeń dla strażaków ochotników.
– Mam wielki zaszczyt i honor powitać wszystkich zaproszonych gości na uroczystości nadania pierwszego w historii naszej jednostki sztandaru ufundowanego przez lokalną społeczność, w roku jubileuszu 65-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Studzieńcu – mówił Kamil Kuśmider, prezes OSP w Studzieńcu.
Ochotnicza Straż Pożarna w Studzieńcu powstała w 1958 roku. Jej zręby tworzyli Zygmunt Skrzypek, Władysław Ragan, Roman Wala oraz Michał Jachim.
Pod koniec lat siedemdziesiątych została rozpoczęta budowa remizy strażackiej, której otwarcie nastąpiło w 1981 roku. Na wyposażeniu jednostki w tym okresie znajdowała się przyczepka ze sprzętem strażackim, został też przekazany od OSP w Pysznicy pierwszy w historii jednostki pożarniczy samochód, którym był Żuk GLM.
W 2011 roku remiza Ochotniczej Straży Pożarnej przeniosła swoją siedzibę do budynku byłej szkoły, w którym jednostka stacjonuje do dzisiaj. W tym samym roku jednostce został przekazany średni samochód ratowniczo-gaśniczy Star 244, który wcześniej był na wyposażeniu OSP w Pysznicy.
W 2021 roku wysłużonego Stara 244 zastąpił nowy średni samochód ratowniczo-gaśniczy Volvo FL 280. W tym też roku zostało dobudowane nowe stanowisko garażowe do budynku strażnicy. W 2021 roku został wybrany nowy zarząd na czele, którego stanął druh Kamil Kuśmider, a ustępujący prezes druh Józef Kuziora po 50 latach pełnienia funkcji prezesa został uhonorowany tytułem prezesa honorowego jednostki.
Końce 2021 roku jednostka uzyskała dofinansowanie z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej na kapitalny remont starej części strażnicy. Powstała nowa szatnia, pomieszczenia gospodarcze oraz socjalne. Warunki do służby strażaków znacząco się polepszyły. W 2022 roku OSP w Studzieńcu brała udział w 50 akcjach ratowniczo-gaśniczych, z czego 35 wyjazdów stanowiły pożary, a 15 miejscowe zagrożenia. Warto podkreślić, że liczba wyjazdów pod względem pożarów była drugą największą w województwie podkarpackim wśród 795 jednostek spoza Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśnieczego.
W 2022 roku po rozpoczęciu inwazji Rosji na Ukrainę OSP w Studzieńcu, włączyła się czynnie w akcje pomocowe przekazując sprzęt ukraińskim strażakom oraz służąc w punktach wytchnienia dla uchodźców, które były zorganizowane przez miasto Stalowa Wola i powiat stalowowolski. Obecnie Ochotnicza Straż Pożarna w Studzieńcu liczy 37 członków zwyczajnych, w tym 8 kobiet. Jednostkę operacyjno-techniczną tworzy 26 osób.
Sobotnie uroczystości rozpoczęły się uroczystą mszą świętą. Następnie przyszedł czas na część oficjalną wydarzenia. Spotkanie rozpoczęło się od odegrania „Mazurka Dąbrowskiego” i wciągnięcia flagi państwowej na maszt. Następnie odbyła się ceremonia poświęcenia i przekazania sztandaru jednostce, sztandaru, który jest symbolem tradycji, wierności, honoru i męstwa. Poświęcenia sztandaru dokonał ks. biskup Jan Sobiło. Po przekazaniu nowego sztandaru został on odznaczony Srebrnym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa. Spotkanie było także okazją do wręczenia orderów i odznaczeń dla strażaków ochotników.
– Ktoś mądry kiedyś napisał piękne słowa „Jestem tyle wart, ile warta jest ulga, którą niosę. I tyle wart ile radość, którą mogę sprawiać”. I nikt tak pięknie jak wy wypełniając swoją misję, nie wypełnia tychże właśnie słów. W każdej sytuacji my na was możemy liczyć. Jesteście tak dużo warci, bo warta jest tak dużo ulga, którą nam niesiecie i ta radość którą nam sprawiacie, a która stanowi o waszej wielkości – mówiła senator RP Janina Sagatowska.
– 65 lat funkcjonowania Ochotniczej Straży Pożarnej w Studzieńcu to czas oddania Bogu, Ojczyźnie i lokalnej społeczności. To czas, w którym musieliście mierzyć się z wyzwaniami, które stawia przed wami, przed nami, przed światem życie. Bardzo gorąco dziękuję za waszą aktywność, za gotowość do niesienia pomocy, za poświęcenie, za każdy wyjazd. Bez sprawnie funkcjonującej Ochotniczej Straży Pożarnej struktury polskiego państwa nie byłyby pełne. Myślę, że strażacy zawodowi to potwierdzą, że bez waszego wsparcia nie mogliby udzielać pomocy na takim poziomie jak w tej chwili jest to realizowane – mówił wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
– Składam serdecznie podziękowania za to co robicie dla ochrony przeciwpożarowej, za to, że macie czas poświęcić swój czas, za to, że ratujecie, za to, że pomagacie i za to, że się angażujecie. Wszystkie te słowa to i tak jest mało patrząc na to co robicie. W przeciągu kilku lat jednostka OSP Studzieniec zmieniła się niesamowicie. (…) Jesteście na ostatniej prostej do członkostwa w KSRG. Wiem, że taki jest plan i tego wam serdecznie życzę – mówił bryg. Szczepan Kozioł, Komendant Powiatowy PSP w Stalowej Woli.
– Dzisiejszy dzień jest kolejnym dniem, który zapisze się złotymi zgłoskami w Studzieńcu. Pragnę wam życzyć, abyście nie przestawali marzyć, bo wasza determinacja do dążenia, by te marzenia spełnić, sprowadza się to tego, że te marzenia się spełniają. (…) Otrzymujecie sztandar, symbol podziękowania od lokalnej społeczności. Wielki Polak kardynał Wyszyński powiedział, że sztandar to świętość. Jego miejsce jest między hymnem państwowym, a przysięgą wojskową, coś w tym jest i tak go traktujcie. Życzę wam abyście pod tym sztandarem zawsze szli drogą posługi społeczeństwu – mówił Łukasz Bajgierowicz, wójt gminy Pysznica.