W niedzielę 7 maja na placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury w Stalowej Woli odbyła się gala podczas, której wręczone zostały „Gałązki sosny” czyli nagrody miasta Stalowej Woli w dziedzinie kultury.
Tegoroczna gala była dwudziestą czwartą w historii stalowowolskiej „Gałązki sosny”. „Gałązka sosny” jest to doroczna nagroda przyznawana wyróżniającym się w tworzeniu, upowszechnianiu i ochronie dóbr kultury osobom, zespołom, animatorom, a także organizacjom mającym swoją siedzibę na terenie miasta Stalowa Wola lub działającym na jego rzecz. Nagrody przyznawane są w pięciu kategoriach: literatura, wydarzenie kulturalne, debiut artystyczny, szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki oraz kultura cyfrowa.
Do nagrody nominowani byli w kategorii literatura: Beata Sudoł- Kochan, Patrycja Laskowska- Chyła, wydarzenie kulturalne: Ewa Krukowska, Aneta Garanty, debiut artystyczny: Henryk Giecko, Natalia Męcińska, Jerzy Kopeczek, szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki: Janusz Turek, Stanisław Popek, kultura cyfrowa: Grzegorz Kunicki.
W tym roku laureatami nagrody zostali: – Patrycja Laskowska-Chyła – w kategorii „Literatura” za artykuły zawarte w książce pt. „Kościuszko z Machowa i inni. Antologia godek lasowiackich” oraz opracowania i prace koncepcyjne związane z tymże wydawnictwem, Ewa Krukowska – w kategorii „Wydarzenie kulturalne” – za pełne poświęcenia zaangażowanie się w organizację sztuk teatralnych. Janusz Turek – w kategorii „Szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury i sztuki” – za całokształt twórczości. Natalia Męcińska – w kategorii „Debiut artystyczny” - za tomik poezji pt. „Zlepkość retrospekcji” oraz Grzegorz Kunicki – w kategorii „Kultura cyfrowa” – za interaktywne turnieje Quizspotter.
Uroczystość uświetnił koncert muzyki etnicznej „Tygiel kultury”. ”, którego ideą jest połączenie czterech grup kulturowych, w skład których wchodzą potomkowie Lasowiaków, Łemków, Pogórzan i Dolinian, zamieszkujących dawniej okolice Brzozowa, Dynowa, Krosna, Komańczy, Jaślisk, Sanoka i Zagórza oraz Kolbuszowej. Podczas koncertu zaprezentowały się kapele ludowe i muzycy zaangażowani w ruch folklorystyczny. Koncert oparty był na pieśniach i motywach muzycznych wymienionych grup etnicznych. Występ współtworzyła Aleksandra Kopp, pochodząca ze Stalowej Woli znakomita śpiewaczka, dyrygentka i znawczyni sceny muzycznej, która w 2019 roku została Ambasadorem Stalowej Woli.