W Stalowej Woli w Zespole Szkół nr 2 im. Tadeusza Kościuszki w Stalowej Woli odbył się finał II Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Procesie Inwestycyjno – Budowlanym. W szranki stanęło 28 uczniów szkół o profilu budowalnym, z różnych stron Polski m.in. z Poznania, Lublina, Inowrocławia, Nysy, Radomia, Mielca czy Rzeszowa.
Olimpiada jest jedynym w kraju konkursem z zakresu podstawowych przepisów prawa, regulujących proces inwestycyjno – budowlany, dedykowanym uczniom szkół ponadpodstawowych o profilu budowlanym z terenu całego kraju. Olimpiada przebiega w trzech etapach: szkolnym, okręgowym i ogólnopolskim. Udział w olimpiadzie zgłosiły 52 szkoły z 15 województw.
– W tym roku mamy drugą edycję Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Procesie Inwestycyjno-budowalnym. Biorą w niej udział uczniowie szkół o profilu budowlanym, w tym roku mamy 52 szkoły, w pierwszym etapie udział brało 1049 uczniów. Mamy uczniów już z 15 województw, jedynie województwo lubuskie nie dołączyło, ale myślę, że w 3 edycji dołączy. Organizatorem jest starosta stalowowolski, ja jako Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego jestem koordynatorem organizacyjnym oraz autorem testów, które uczniowie rozwiązują – mówił Marian Pędlowski, Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego.
21 listopada 2022 roku odbył się pierwszy etap szkolny. Udział wzięło 1049 uczniów, zaś do drugiego etapu na poziomie okręgu zakwalifikowało się 250. Do trzeciego etapu tj. finału ogólnopolskiego zakwalifikowało się 28 uczniów.
– Wiedza potrzebna na olimpiadzie wyraźnie wykracza poza program szkolny, dlatego, że uczniowie musza poznać praktycznie cały zakres prawa budowlanego, kilka rozdziałów rozporządzenia w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i jeszcze kilka rozdziałów ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. Muszą bardzo dużo pracy włożyć, aby rzeczywiście przygotować się do olimpiady i awansować do finału ogólnopolskiego – mówił Marian Pędlowski.
W II edycji olimpiady zwyciężył Dawid Wydra z Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Limanowej, który zdobył najwyższą liczbę punktów. Na drugim miejscu uplasował się Rafał Matyka z Zespołu Szkół Budowlanych w Mielcu. A trzecie miejsce zajęła Kinga Wojnowska z Technikum w Żorach.
– Walczą o prestiż przede wszystkim, walczą o to aby być laureatami, walczą m.in. o fajne nagrody, ale walczą też już o spokój jeśli chodzi o przyjęcia na studia. W tym momencie finaliści i laureaci naszej olimpiady są przyjmowani z pominięciem procesu rekrutacyjnego na Politechnikę Lubelską i na Politechnikę Białostocką. Pracujemy nad innymi Politechnikami. Kilka Politechnik już wyraziło zgodę ale dopiero od roku akademickiego 2026/2027 – mówił Marian Pędlowski.