Spółka Orlen Synthos Green Energy na przełomie 2028 i 2029 roku chce utworzyć w Polsce pierwszy reaktor modułowy SMR. Na poniedziałkowej konferencji Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN i premier Mateusz Morawiecki podali siedem pierwszych potencjalnych lokalizacji, gdzie mogłyby powstać małe reaktory jądrowe. Jedną z tych lokalizacji jest Specjalna Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg – Stalowa Wola.
– Małe reaktory SMR to technologia, która zasila w energię elektryczną i ciepło całe aglomeracje, choć są one wielkości zaledwie boiska piłkarskiego. Jesteśmy pionierami w inwestowaniu w tą innowacyjną technologię – mówił Daniel Obajtek.
Małe modułowe elektrownie atomowe SMR mają wyjściową moc nie większą niż 300 – 400 MW. Spełniają najwyższe standardy bezpieczeństwa. Posiadają mechanizmy automatycznie uruchamiające procedury chłodzenia, dzięki czemu po awaryjnym wyłączeniu jednostka może bezpiecznie trwać przez wiele dni bez interwencji człowieka. Modułowość reaktorów SMR skraca także ich czas budowy. O budowaniu małych reaktorów jądrowych na świecie mówi się już od kilku lat, ale dopiero teraz ich rozwój nabiera tempa.
– Rocznie dzięki posadowieniu 1 reaktora SMR będzie można zaoszczędzić do 200 mln Euro z tytułu mniejszych emisji CO2 – podkreślił uczestniczący w poniedziałkowej konferencji premier Morawiecki.
Potencjalne lokalizacje małych reaktorów jądrowych wskazane przez prezesa Orlenu to: Ostrołęka, Włocławek, Stawy Monowskie koło Oświęcimia, Dąbrowa Górnicza, Nowa Huta, Specjalna Strefa Ekonomiczna Tarnobrzeg – Stalowa Wola oraz okolice Warszawy. Na terenie tych miejscowości znajdują się m.in. zakłady produkcyjne o wysokim poziomie energochłonności, a także te, które są optymalne dla potrzeb ciepłownictwa.
Zanim jednak zapadną jakiekolwiek decyzje o lokalizacji reaktorów SMR zbadany zostanie potencjał tych miejsc, a następnie odbędzie się dialog z lokalną społecznością.
Inwestycja, o której mowa realizowana jest przez spółkę Orlen Synthos Green Energy, utworzoną przez państwowy koncern i firmę należącą do Michała Sołowowa. W ramach tej współpracy do 2038 r. ma powstać 79 małych reaktorów jądrowych.
Dobrze, że to mówi nasz premier. Raz już obiecał milion samochodów elektrycznych w dwa lata, więc możemy spać spokojnie, że nie piurknie pewnej nocy ta prowizorka